מהן עבירות מע”מ?

23 מאי 2019

עבירות מע"מ

על מנת להבין מהן עבירות מע”מ, יש להגדיר תחילה את מס המע”מ. מע”מ, או מס ערך מוסף, הוא מס המוטל על כל טרנסאקציה כספית שבה נוצר ערך. למעשה, כל עסקת תשלום מחוייבת במע”מ על פי חוק (כיום, מס בשיעור 17%). המדובר על מס עקיף שמשולם על ידי כל אדם או עסק המקבל תשלום, אך בסופו של דבר נופל נטל המס על הצרכן הפרטי הסופי, בעוד שהגורמים העסקיים לאורך שרשרת הערך/ אספקה מזדכים על המע”מ ששולם בעסקה.

את עבירות המע”מ מחלק חוק מס ערך מוסף לשני סוגים שונים של עבירותעבירות מס טכניות ועבירות מס מע”מ מהותיות:

עבירות מע”מ טכניות

עבירות טכניות הן עבירות שבמסגרתן פועל הנאשם בניגוד להוראות הטכניות של חוק המע”מ, הוראות שתפקידן להסדיר את מערכת היחסים בין רשות המיסים ובין כלל הנישומים. איחור בביצוע תשלום או אי הגשת דו”ח במועד, טעות חישוב ללא הסבר סביר, אי ניהול פנקסי חשבונות, אי רישום תקבולים, סירוב למסירת מידע או מסמך על פי דרישה, אי הוצאת חשבונית מס כנדרש, היעדר תוספת מע”מ בחשבונית וכדומה.

על אף שמדובר לכאורה בעבירות טכניות ברמת חומרה נמוכה, עדיין מדובר בעבירות פליליות לכל דבר שהעונש החל עליהן עומד על שנת מאסר אחת על פי החוק. בתהליך ההתדיינות המשפטית ישנה משמעות רבה לנסיבות המקרה, לתום הלב של הנאשם ולאופן בו הוא פועל לתיקון המחדלים שהובילו לביצוע אותן עבירות, ובמקרים בהם מתרשם בית המשפט כי הנאשם אינו מביא חרטה או מתכוון לתקן את דרכיו, יכול בית המשפט להטיל עליו עד שנת מאסר אחת בפועל. במקרים אחרים, יטה בית המשפט להקל את גזר הדין ולשלב מאסר על תנאי עם קנס, או הטלת קנס מינהלי, כאמור על פי נסיבות המקרה.

עבירות מע"מ

עבירות מע”מ מהותיות

עבירות מהותיות הן עבירות בהן הוכחה כוונת זדון של הנאשם להתחמק מתשלום המס, או אף לייצר רווח כספי באמצעות מנגנון המס. הפקת חשבוניות פיקטיביות, ניכוי מס תשומות ללא אסמכתא מתאימה, זיוף, מרמה, ניהול פנקסי חשבונות כוזבים, הסתרה או השמדה של מסמכים, ובכלל שימוש בתחבולה על מנת להתחמק מתשלום המס.

כפי שניתן להבין, ישנן עבירות שבהן ההבדל בין הגדרתן כטכניות ובין הגדרתן כמהותיות נובע מהוכחת כוונת הזדון של הנאשם. במקרה של הרשעה בעבירות מהותיות, יכול בית המשפט להטיל על הנאשם עונש של עד 5 שנות מאסר, ובמקרים בעלי נסיבות מחמירות, עד 7 שנות מאסר.

המאבק המשפטי בין הנאשם ובין רשויות המס

המשמעות המיידית שיש להבין מכך היא, שישנו מדרג שלם של עבירות מע”מ, הן במישור של הגדרתן כטכניות או מהותיות, והן במישור הנסיבתי. מטרתם של גופי האכיפה היא לוודא שכל אזרח עומד בחובות המס שלו כלפי המדינה והחברה, ולשם כך ינסו תמיד להוכיח את העבירה במדרג הגבוה ביותר האפשרי. מן הצד השני, מטרתו של הנאשם היא בדיוק ההיפך, לנסות ולהוכיח שלא בוצעה כלל עבירה, או שהעבירה נמצאת במדרג הנמוך יותר של עבירות המס. היכולת של הנאשם להוכיח זאת תלויה מאוד בייצוג המשפטי לו הוא זוכה, וכאן נכנס לתמונה עורך דין מיסים.

תפקידו של עורך דין בהליך המשפטי

עורך דין מיסים הוא למעשה עורך דין פלילי עם התמחות בתחום החקירות הכלכליות ועבירות מס. עורכי דין אלה אוחזים בכל הידע המקצועי הנדרש על מנת לבנות את חומת ההגנה הנדרשת עבור הנאשם וזאת במסגרת מתן ליווי וייצוג צמודים אל מול הגופים החוקרים והתובעים, בחינת נסיבות המקרה וזיהוי נסיבות מקלות, גיבוש מנגנון הגנה לריכוך כתב האישום וייחוס אישום במדרג הנמוך של עבירות מע”מ, ובסופו של דבר מזעור הענישה שתוטל על הנאשם, ואולי אף זיכוי מלא של הנאשם.

המעבר מחקירה סמויה לחקירה גלויה

עבירות מע”מ הן עבירות כלכליות, שבירורן מתבצע במסגרת חקירות כלכליות המורכבות בדרך כלל משלב החקירה הסמויה ושלב החקירה הגלויה. בשלב ראשון, ייתכן מאוד שתתנהל נגדכם חקירה כלכלית במישור הסמוי מבלי שתהיו כלל מודעים לעצם קיומה. בשלב זה, תאסוף הרשות החוקרת את כלל הראיות הנדרשות לה לצורך הגשת כתב אישום. בהתאם לשיקול דעתה של הרשות החוקרת, יתבצע המעבר מן המישור הסמוי אל המישור הגלוי, ובו יגיעו אליכם חוקרים עם צווים משפטיים, יחרימו מסמכים ומחשבים ויעכבו אתכם לחקירה, בין שאתם המעורבים היחידים, ובין שישנם מעורבים נוספים שיעברו את אותה החוויה באותו הזמן בדיוק.

מתי חשוב להזמין שירותים משפטיים

הרגע בו מגיעים אליכם החוקרים הוא רגע בו כבר ישנו מידע רב אודות פעילותכם, והחל מרגע זה כל דבר שתגידו, כל מילה שתוציאו מפיכם וכל פעולה שתעשו, יכולות לשמש את הגוף החוקר נגדכם. בהתאם לכך, ואין דרך פשוטה יותר להגיד את זה: עורך דין מיסים צריך לעמוד לצידכם כבר החל ברגע זה, הדקות הראשונות שבהן אתם מבינים שמתנהלת נגדכם חקירה. חוק העונשין עצמו מבין את החשיבות של הייצוג המשפטי של עורך דין ומאפשר לכם בזכות, להסתייע בשירותי עורך דין לפני תחילת החקירה ולפני שאמרתם מילה.

קודם כל מזמינים עורך דין, אחר כך אפשר לחשוב הלאה

האתגר האמיתי מבחינתכם הוא, להתמודד עם הפחד, עם תחושת ההלם ועם הרגשות הקשים המלווים את המעמד, ועם הרצון העז לרצות את החוקרים המגיעים אליכם עם כל הסמכות המשפטית והציבורית שעומדת מאחוריהם. הדרך היחידה להתמודד עם האתגר הזה היא פשוט לא לחשוב על הדברים, לא לנסות להבין אותם לעומק, אלא לפעול בצורה אוטומטית וקודם כל להזמין עורך דין. לאחר שהרוחות ירגעו, תוכלו לחשוב על הדברים בצורה צלולה יותר ולקבל החלטות לגבי ההמשך.

אף פעם לא מאוחר להסתייע בשירותי עורך דין מיסים

במידה ואתם כבר מצויים בתוך ההליך, ייתכן שכבר נוצרה פגיעה מסויימת במצבכם, אך זה אף פעם לא מאוחר לקבל את הסיוע המגיע לכם מעורך דין מומחה בתחום המיסים. עורך דין מיסים הוא עורך דין מנוסה ומקצועי, שיודע להיכנס בכל שלב של התהליך ולמצות את המקסימום שאפשר למצות מהמצב הנתון. כאמור, ככל שתקדימו לשכור את שירותיו של עורך הדין, כך תוכלו להגדיל משמעותית את הסיכוי שלכם ליהנות מהגנה אפקטיבית ותוצאות מיטביות, אך את הסיוע אפשר ומומלץ לקבל בכל שלב של התהליך מרגע שהבנתם שאתם זקוקים לסיוע משפטי.

הזכות שלכם להגנה מלאה בכל מצב של הליך משפטי נגדכם

השוק השחור בישראל הוא שוק שנאמד בכמה עשרות מיליארדי שקלים בכל שנה. רשויות המס מבחינתן עושות כל מאמץ כדי למזער את היקף השוק השחור, ונוקטות ביד קשה כנגד כל סימן של עבירה על חוקי המס השונים, ובכלל זה עבירות מע”מ. כך נכון וראוי שיהיה, ומצד שני ראוי גם שלרשות כל אדם שנחשד בעבירות אלה, תעמוד יכולת ההגנה המלאה והיכולת להביא את הצד שלו בסיפור בצורה יסודית ואותנטית. עורך דין מיסים הוא הגורם המקצועי שיבטיח את זכויותיכם בחוק, ויאפשר לכם למצות את ההגנה לה אתם ראויים על פי חוק.

משרד עורכי דין אגמי, כהן, סבג ושות’ מתמחה בתחום עבירות הצווארון הלבן. לייעוץ מקצועי פנו אלינו בטלפון 03-6096467

כתובתינו
מגדל בסר 3, קומה 35, רח’ מצדה 9, בני ברק
03-609-6467
או התקשרו לנייד: 050-7637376
פקס
1533-6096467
דואר אלקטרוני
office@acs-law.co.il
2024 © כל הזכויות שמורות

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות חייגו 03-6096467

או שלחו פרטים ואנו נחזור אליכם