כל מה שרצית לדעת על חקירות כלכליות

 

חקירה כלכלית הינה אחד הכלים הנפוצים והמרכזיים במסגרת הליכי איתור רכושו של חייב, עסקיו ונכסיו. נושים רבים דוגמת מוסדות כלכליים, חברות ביטוח ולקוחות פרטיים אשר אינם מצליחים להביא לסיומו של החוב כלפיהם עושים שימוש תכוף בחקירה כלכלית. החקירה הכלכלית הינה הליך מקיף ויסודי אשר אמור בסיומו של דבר להשיב לנושה את כספו. המונח חקירות כלכליות הוא מונח משפטי שמורכב משני מרכיבים מרכזיים: חקירות פליליות ועבירות כלכליות. חקירות אלו מתבצעות נגד אדם או ישות משפטית (חברה בע"מ לדוגמה) סביב עבירות בעלות היבטים כלכליים מרכזיים. דוגמאות לעבירות אלו כוללות: הלבנת הון, העלמת מס, שוחד, מרמה, הונאה, דיני ניירות ערך, חשבוניות פיקטיביות וכו'. החקירות יכולות להתקיים נגד אדם בודד, הישות ונושאי המשרות בה, כאשר הכל בהתאם לנסיבות ובהתאם לצורת ההתאגדות המשפטית של הגורם הנחקר. 

 

חקירה סמויה אל מול חקירה גלויה – שני שלבים בחקירות כלכליות

 

אלמנט מרכזי וחשוב בביצוע חקירות כלכליות הוא המודיעין. מטרתם של גורמי החקירה היא לאסוף כמה שיותר ראיות איכותיות אודות דבר העבירה, ולשם כך עליהם לפעול בשלבים הראשונים בצורה סמויה וללא ידיעת הנחקר. בהתאם לכך, חקירות כלכליות בנויות בדרך כלל משני שלבים:

 

  • שלב החקירה הסמויה – איסוף מידע פיננסי מבנקים וגופים אחרים באמצעות צווים משפטיים, ביצוע האזנות סתר, ביצוע מעקבים פיזיים ודיגיטליים באופן סמוי וללא ידיעת הנחקר
  • שלב החקירה הגלויה – על פי שיקול דעתו של הגורם החוקר, מרגע שנאספו מספיק ראיות במסגרת החקירה הסמויה, עוברת החקירה לשלב הגלוי שלה

 

חקירה כלכלית

באילו מקרים תידרש חקירה כלכלית?

 

המציאות הכלכלית בישראל משקפת תמונה עגומה של מאות ואלפי בעלי חוב וסכסוכים עסקיים על רקע פשיטות רגל, פירוק שותפויות, הונאות כלכליות וכדומה. חקירה כלכלית תביא לשיקוף מלא ולמיפוי מצבו הכלכלי של החייב. בין היתר יבדקו מקום עבודתו, היקף משרתו, יאותרו חשבונות בנק בבעלותו או חשבונות אשר היה שותף לניהולםהחקירה הכלכלית תחשוף כל רכוש אשר בבעלותו של בעל החוב לרבות נכסי דלא ניידי, נכסים בארץ ובחו"ל, כלי רכב וכל דבר בעל ערך. בנוסף לכך תחשוף חקירה כלכלית כספים ותשלומים העומדים לזכותו של החייב כגון זכויות מביטוח לאומי, קופות גמל שצבר, קופות חיסכון ותגמולים שוניםבמסגרת החקירה הכלכלית תבוצע סריקה משפטית במהלכה יאותרו תיקים משפטיים בהם מעורב החייב, יתבצע איתור תיקים בהוצאה לפועל הן לחובתו והן לזכותו של החייב.

 

האם חקירות כלכליות יכולות להיות בהיקף ובתקציב מצומצם?

 

חקירה כלכלית יכולה להתבצע בכל היקף, על פי דרישות הלקוח. לעיתים היא ממוקדת מטרה קרי חשיפה ספציפית של נכסים בארץ של בעל חוב או איתורו בלבד ולעיתים הדרישה היא לחקירה יסודית מאוד ומקיפה הרבה יותר לא רק בארץ אלא במדינות בהן לחייב הייתה דריסת רגל. חקירה בהיקף כזה דורשת איסוף ראיות מסיבי ותיאום מול גורמים רבים בעולם לרבות מוסדות פיננסיים, מערכות משפטיות וארכיוניות.  במילים אחרות, חקירות כלכליות הן כלי משמעותי ביותר, מקיף ויסודי שמטרתו הפיכת כל אבן וחשיפה מלאה של מצבו הפיננסי האמיתי של בעל החוב כלפי נושיו.

 

כיצד בפועל מתבצעת חקירה כלכלית?

 

לא נחשוף את כל סודות המקצוע שלנו כאן, רק נספר כי את החקירה הכלכלית מבצעים חוקרים פרטיים מקצועיים אשר נבחרו על ידינו בקפידה רבה. אותם בעלי מקצוע אשר הוסמכו והוכשרו משך שנים פועלים במסגרת החוק בלבד. במהלך החקירה יתבצע ראשית תחקיר עמוק במטרה לאתר ראשית את מיקומו הפיזי של החייב את סביבת פועלו והתחקות אחר אורח חייו. חקירות כלכליות מצריכות גישה רגישה, אשר משלבת לעיתים רבות פעילות סמויה כירורגית מתחת לפני השטח תוך שימוש בהאזנות סתר במעקבים ובאמצעים סמויים אחרים במטרה להציף את האמת ולחשוף את הצדק.

 

חקירה כלכלית

 

סיוע של שירותי עורך דין

 

אחד המאפיינים ההתנהגותיים שניתן לזהות בקרב נחקרים רבים, הנחשדים בעבירות פליליות, בעיקר בשלבי החקירה הראשוניים, שלבי ההלם וההפנמה, הוא הצורך להוכיח לחוקר ש"אין לי מה להסתיר". החוקר מופיע בפני החשוד בדמות סמכותית ובעלת עוצמה, וההנחה הראשונית של החשוד היא שכדאי מאוד לרצות אותו ולא לפגוע בו. זוהי כמובן הנחה שגויה מיסודה, ועל אף שיש לנהוג בכבוד כלפי הגוף החוקר, ישנה חשיבות קריטית להימנע ממתן כל מידע שהוא לפני התייעצות עם עורך דין פלילי מומחה. בשלבי החקירה הראשוניים, עלול הנחקר לספר דברים שבהם הוא מגלם מידע רב ערך שיכול לשמש נגדו בהמשך ההליך המשפטי, וזאת מבלי שהוא כלל מודע לכך. החוק בישראל מאפשר לכל נחקר להתייעץ עם עורך דין לפני תחילת החקירה, ולא לחינם. וויתור על ייעוץ זה כמוהו כמתן סיוע לחוקר להפליל את הנחקר עצמו. כמו כן, יש לציין שחוקרים מיומנים ינהגו בטקטיקות בינאישיות על מנת ליצור תחושה של אמון מדומה אל מול הנחקר, על מנת להניא אותו מהמחשבה על הצורך בייעוץ משפטי, וחשוב מאוד שהנחקר יהיה מודע לכך שמדובר בטקטיקת חקירה.

 

כיצד לבחור נכון משרד שיוביל עבורנו חקירה כלכלית מוצלחת?

 

חקירות כלכליות כאמור הנן נושא רגיש, הדורש מיומנות ניסיון ומקצוענות. מומלץ מאוד ל"בדוק בציציות" של האמונים על חקירות כלכליות מטעמכם. אל תהססו לבקש מסמכים ותעודות המעידות על הכשרה מתאימה ורצינותם של נותני השירות עבורכם. וודאו היטב כי קיים רישיון בתוקף לנותני השירות שלכם, בנוסף בררו ובדקו אודות שיתוף פעולה עם גורמים מוסמכים בחו"ל שכן חקירות רבות נערכות מעבר לים.

 

עדיין מתלבטים? תנו לנו לעזור לכם

 

אנחנו באגמי כהן סבג ושות' מנוסים במתן שירות חקירות כלכליות. משרדנו צבר ניסיון רב בניהולן של חקירות כלכליות מורכבות ביותר בארץ ובחו"ל. לקוחותינו הם המשאב העיקרי שלנו ומקור גאוותנו זה שנים. אנו מתחייבים לפעול בשקיפות מלאה ובנאמנות מוחלטת תוך מסגרת החוק על מנת להעניק ללקוחותינו שירות מעולה אדיב ובלתי מתפשר. זקוקים לשירותי חקירות כלכליות? נשמח לעמוד לרשותך בטלפון 03-6096467 / 0507637376.