טובות הנאה

עבירת שוחד היא מצב שבו טובת הנאה ניתנת לאדם בעל תפקיד ציבורי כדי שהוא יפעיל את הכוח שלו והמעמד שלו עבור הבן אדם שנתן לו את טובת ההנאה. האיסור לקבל שוחד הוא עתיק ביותר, עוד מימי קדם. הרמב"ם טען כי אפילו אם השוחד יוביל למשהו טוב, אסור לקחת אותו. הערך עליו מגינים בהגדרת העבירה הזו הוא הערך לשמירה על טוהר מידות של המערכת הציבורית, כאשר השאיפה היא לחזק את האמון של הציבור בשלטון ולמנוע ניצול של כוח אותו מחזיקים עובדים ציבוריים. לכן, קיים עניין ציבורי גדול בעבירה הזו, ומכאן הסיקור התקשורתי של עבירות שוחד.

 

החוק בישראל וכן בית המשפט מתייחסים לעבירות שוחד כעבירות חמורות ביותר כי הן נתפסות כחלק מפעולות של שחיתות שפוגעת בחברה ובמדינה. ההגדרה של עבירת השוחד בחוק העונשין, טוענת כי כאשר מעבירים כסף / טובת הנאה לאדם שהוא עובד ציבור, כדי שישתמש בכוח שלו לטובת הבן אדם שנותן לו את הכסף / טובת ההנאה, זהו שוחד. טובת ההנאה יכולה להיות כספית, שוות ערך לכסף, שירות, ועוד. כלומר, כל טובת הנאה. היא יכולה לעבור תמורת ביצוע פעולה מסוימת או תמורת המנעות מעשיית פעולה מסוימת, באופן ישיר או באופן עקיף, ולהינתן תמורת משהו שעובד הציבור חייב לעשות כחלק מתפקידו.

 

טובות הנאהשוחד לפי ההגדרה ניתן רק לעובדי ציבור, אך הפרשנות היא רחבה ובתי משפט הרבה פעמים מרחיבים את הקבוצה שנחשבת לעובדי ציבור. עוד רכיב בהגדרה של שוחד הוא שהפעולה צריכה להיות קשורה בתפקיד של עובד הציבור. אך גם כאן ההגדרה היא רחבה מאוד. כל פעולה שעובד ציבור עושה ושיש לה קשר לכהונה שלו בתפקיד הציבורי נחשבת פעולה כזו. מספיק שעובד הציבור משתמש בהשפעה שלו, גם בלי קשר לעבודה עצמה.

 

החוק קובע כי העונש הוא מאסר של עד שבע שנים, בלי הבדל בין הנותן למקבל השוחד, אך בדרך כלל הנותן מקבל פחות זמן מאסר מהמקבל. מאז שישראל חברה בארגון ה- OECD יש יותר מאמצים למגר את תופעת השוחד. השר דרעי הורשע בקבלת שוחד על סך 150,000 דולר בין השנים 1984-1990 מארגון ישיבת לב בנים. עד המדינה העיד כי הכסף הועבר לאחר שדרעי ביקש אותו באופן מפורש, וההנהלה של הישיבה אישרה את העברת הכסף כדי לקדם טובות הנאה לישיבה מהשלטון בעתיד. נטען שהכספים מהשוחד עברו לכיסו של דרעי.

 

בשנת 2014 הורשע אהוד אולמרט, ראש הממשלה לשעבר, בפרשת הולילנד, בלקיחת שוחד והפרת אמונים. הוא קיבל שש שנים של מאסר, שנתיים מאסר על תנאי וקנס של מיליון שקל. בסופו של דבר בית המשפט העליון קיבל את הערעור שלו וזיכה אותו בפרשת הולילנד. אך הוא הורשע בגין לקיחת שוחד בפרשת הזרע ונכנס לכלא ב- 15 בפברואר 2016. בתחילת שנת 2006 הוגש כתב אישום נגד שלמה בניזרי השר לשעבר. הוא הואשם בקבלת שוחד של מיליוני שקלים מאדם פרטי כדי לעזור לו לגייס עובדים זרים לארץ.

 

העונש הניתן על עבירות שוחד

 

עבירות של שוחד, מתן שוחד וקבלת שוחד, נעשות נפוצות יותר. העונש של מקבל השוחד הוא עד עשר שנים ושל נותן השוחד הוא עד שבע שנים. יש מקרים שבעם הנותן או המקבל של השוחד לא התכוון לעבור על החוק. למשל, פעולה שיכולה להיראות תמימה יכולה בעצם להיות פרשת שוחד. במקרים כאלה מומלץ מאוד להתייעץ עם עורך דין של עבירות שוחד. חשוב מאוד לשכור את שירותיו של עורך דין המומחה לעניינים של שוחד.