עבירות צווארון לבן

שמעתם את המושג אך אינכם יודעים מה הכוונה העומדת מאחוריו? אתם לא בטוחים מהן עבירות מסוג זה – ומי יכול לבצע אותן? ובכן, עשינו את המתבקש וריכזנו עבורכם במאמר הבא את כל הפרטים החשובים על עבירות צווארון לבן.

ראשית, כאשר אנו חושבים על הסטריאוטיפ של אנשים המבצעים פשעים, מיד עולה לראשנו מחשבה על בריונים מסוקסים, לא מגולחים, אולי מקועקעים אשר מחזיקים בכלי נשק, מאיימים על קורבנות חסרי אונים וברוב המקרים דוגלים באלימות כדרך לפתרון בעיות. אולם אף אחד מאתנו לא היה מעלה על דעתו, שפושע הוא שם כולל לסוגים רבים של אנשים וביניהם גם לובשי החליפות, כאלו אשר מבצעים פשעים ללא שפיכות דמים, תוך שהם אינם מסתתרים במחשכים ואף פועלים במקום עבודתם, בצהרי היום.

מהן עבירות צווארון לבן?

רבים אולי אינם מודעים לכך, אך עבירות צווארון לבן נחשבות לפליליות לכל דבר ועניין. עם זאת יש להן ייחוד והן נבדלות ביחס לעבירות פליליות אחרות. זהו המקום לציין שהבדלים אלו אינם באים לכדי ביטוי בחוק או בפסיקה, אך עדיין מדובר בסוג של עבירות אשר נבדלות בצורה ניכרת מעבירות אחרות מבחינת המשקל שלהן, לפחות מהבחינה המשפטית.

מה מייחד עבירות צווארון לבן מאחרות? ואילו פרמטרים עוזרים בעצם להגדיר עבירות אלו? להלן הדגשים החשובים.

עבירות צווארון לבן

עבירות צווארון לבן

מי מבצע את העבירה?

לאדם שעומד מאחורי העבירה ישנה משמעות רבה היות ולרוב, במקרים של עבירות צווארון לבן, מבצע העבירה יהיה עובד חברה או תאגיד, אדם ולו קוד לבוש בעבודה אשר הכשרתו אקדמאית, כיאה לדרישות התפקיד. בין אם מדובר בשכיר ובין אם עצמאי, עבודתו אינה דורשת מאמץ פיזי מכל סוג שהוא וברבים מהמקרים אף מדובר באדם אשר נמצא בעמדה ניהולית בכירה.

חלק מדרישות המקצוע?

עבירות צווארון לבן לרוב מתבצעות במסגרת שעות העבודה, תוך שנעשה שימוש בכלים אשר העבודה מספקת למבצע העבירה ומשאבים שזו מעמידה לרשותו. כאשר מדובר במשאבים הרי שהיריעה רחבה – יכול להיות שמשאבים אלו באים לכדי ביטוי בעמדה ניהולית בכירה, שליטה בנכסי החברה, ניצול כוח או סמכות וכן הלאה. כמו כן לרוב, שליטה במערכות המידע של הארגון הן אלו שמאפשרות את הסתרת דבר העבירה.

בלי אלימות!

פרמטר נוסף אשר מבדיל עבירות צווארון לבן מעבירות פליליות אחרות הוא העובדה שברוב המקרים, עבירות אלו מתבצעות ללא הפעלת אלימות פיזית ואף ללא פגיעה ישירה בקורבן ספציפי.

מה ההשלכה של עבירות אלו ומדוע מבדילים אותן מעבירות פליליות אחרות?

אם נתמצת אז הרי שעבירות צווארון לבן מתבצעות על ידי אדם בעל מעמד או תפקיד בחברה או ארגון אשר מנצל את מעמדו או את תפקידו כמו גם את הכלים והמשאבים שעבודתו מספקת לו לביצוע דבר עבירה. כאמור, על מנת שעבירה תוגדר כעבירת צווארון לבן, על המאפיינים המצוינים לעיל להתקיים בחלקם או במלואם. היחס של החוק אל עבירות אלו שונה ביחס לעבירות אלימות אשר היו מעורבים בהן נפגעים, אך עם זאת, אין זה אומר שלא יוטלו סנקציות על מבצעי עבירות אלו, במיוחד בתקופה האחרונה, בה פרשיות שחיתות נחשפות חדשות לבקרים ויש רצון למגר את התופעה כליל.

money

פניה למשרד עורכי דין  אגמי כהן סבג ושות'

בכל מקרה בו אתם נחשדים בביצוע עבירות צווארון לבן, או שיש חשש שאלו בוצעו בארגון שלכם, מומלץ לפנות למשרד עורכי דין ולו ניסיון בתחום. מדובר במצב משפטי מורכב אשר יכול להשפיע באופן ניכר על היבטים רבים בחיים ולכן קיימת חשיבות שעורכי הדין יהיו בקיאים בחוקים הדנים בנושא. אנו במשרד עורכי דין אגמי כהן סבג ושות' מתמחים בעבירות צווארון לבן ולנו הישגים רבים בתחום.

צרו עמנו קשר לתאום פגישה ונשמח לספק לכם ייעוץ והכוונה משפטית.

לפניה למשרד עורכי דין אגמי כהן סבג ושות' לחצו כאן ונשמח לעמוד לרשותכם בכל הנוגע לעבירות צווארון לבן.