על עו"ד צווארון לבן ועבירות צווארון לבן

 

שמעתם את המושג אך אינכם יודעים מה הכוונה העומדת מאחוריו? אתם לא בטוחים מהן עבירות מסוג זה – ומי יכול לבצע אותן? ובכן, עשינו את המתבקש וריכזנו עבורכם במאמר הבא את כל הפרטים החשובים על עבירות צווארון לבן. ראשית, כאשר אנו חושבים על הסטראוטיפ של אנשים המבצעים פשעים, מיד עולה לראשנו מחשבה על בריונים מסוקסים, לא מגולחים, אולי מקועקעים אשר מחזיקים בכלי נשק, מאיימים על קורבנות חסרי אונים וברוב המקרים דוגלים באלימות כדרך לפתרון בעיות. אולם אף אחד מאתנו לא היה מעלה על דעתו, שפושע הוא שם כולל לסוגים רבים של אנשים וביניהם גם לובשי החליפות, כאלו אשר מבצעים פשעים ללא שפיכות דמים, תוך שהם אינם מסתתרים במחשכים ואף פועלים במקום עבודתם, בצהרי היום.

 

עבירות צווארון לבן הן עברות נפוצות באופן יחסי, אך זוכות לפחות הכרה בהשוואה לעברות פליליות אחרות כמו עבירות מס או גילוי מרצון. עברות אלו נתפסות כמסתוריות יותר – הן אינן כוללות אלימות פיזית כדוגמת עברות שוד, רצח או סחיטה באיומים אלא הן עברות הקשורות לכספים בצורה ישירה או עקיפה ומתבצעות לרוב על ידי גורמים בכירים, בעלי שליטה וסמכויות רבות.

 

מהן עבירות צווארון לבן?

 

רבים אולי אינם מודעים לכך, אך עבירות צווארון לבן נחשבות לפליליות לכל דבר ועניין. עם זאת יש להן ייחוד והן נבדלות ביחס לעבירות פליליות אחרות. זהו המקום לציין שהבדלים אלו אינם באים לכדי ביטוי בחוק או בפסיקה, אך עדיין מדובר בסוג של עבירות אשר נבדלות בצורה ניכרת מעבירות אחרות מבחינת המשקל שלהן, לפחות מהבחינה המשפטית.

 

לעברות האלו מספר מאפיינים, המבדילים אותן מעברות פליליות "רגילות": במרבית המקרים, המבצע אותן הוא בעל מקצוע חופשי, בעל עבודה משרדית ולא פיזית. עבירות הצווארון הלבן הנפוצות ביותר הן על פי רוב בתחום הפיננסי – עבירות של הלבנת הון, העלמת מיסים, שוחד ומעילה. לצד עבירות פיננסיות ניתן למנות עבירות צווארון לבן אשר באות לידי ביטוי בניצול לרעה של סמכות ומעמד – זיוף מסמכים (כדוגמת רופא המנפיק אישור רפואי כוזב), שימוש אסור במידע פנים ועברות מחשוב שונות. פרמטר נוסף אשר מבדיל עבירות אלו מעבירות פליליות אחרות הוא העובדה שברוב המקרים, עבירות אלו מתבצעות ללא הפעלת אלימות פיזית ואף ללא פגיעה ישירה בקורבן ספציפי.

 

עבירות צווארון לבן

עונשים אפשריים 

 

· הסוג הראשון הוא קנס. הקנס ישולם על ידי העבריין למדינה בגין הנזק שנגרם לה בשל העברה

· סוג נוסף הם הפיצויים. את הפיצויים יעביר העבריין לנפגעי העברות עצמם

· סוג אחר של עונש מתייחס לתחום עיסוקו של העבריין. לעיתים אוסר בית המשפט על העבריין להמשיך ולעסוק במקצועו (למשל, שלילת רישיונו של עורך דין לאחר שנתפס נותן שוחד או מקבל שוחד)

· מאסר בפועל הוא סוג נוסף, והוא לרוב נחשב לעונש החמור ביותר

 

העונש המוטל על העבריין נקבע בהתאם למספר פרמטרים:

 

· עברו הפלילי של הנאשם – בעת קביעתו של בית המשפט באשר לעונש שיוטל על העבריין, נבחן עברו הפלילי. אם הורשע בעבר בעברות שונות, סביר שעונשו יהיה כבד יותר

· מידת התעניינותו של הציבור באשר לעברה עצמה – כאשר מדובר בבעל משרה ציבורית, איש ציבור למשל בכיר ומוכר מאד, העונש יהיה כבד יותר, בהשוואה לעונשו של אחר, שאיננו מוכר או איננו בעל משרה ציבורית כלשהי

· מידת חומרת הנזק – סכום הכסף, המעורב בעברה, משפיע על מידת חומרת העונש. ככל שהסכום גבוה יותר או הרווח האישי של העבריין כולל סכום גבוה במיוחד, הרי שעונשו יהיה חמור מאד

 

הטיעונים העומדים לרשותו של הנאשם:

 

בבואו לעמוד מול בית המשפט, יכול עורך דינו של הנאשם לטעון אחד (או יותר) מתוך מספר טיעונים על מנת להקל על עונשו או למצוא אותו חף מכל עונש

· הטיעון הראשון הוא שלא בוצע פשע. במקרה כזה על עורך הדין להוכיח כי אכן לא בוצעה עברה וכי הנאשם חף מפשע

· טיעון אחר הוא כי העברה בוצעה בתום לב. כלומר, הנאשם לא ידע כי אותה פעולה שהוא ביצע תיחשב כעברה והוא ביצע אותה בתום לב

· גם במקרים בהם הנאשם מביע חרטה ופועל למען שיקומו, יכול בית המשפט לפסוק לו עונש קל מאד או לוותר לו על עונשו

· עורך הדין יכול להציג את העברה ככזו שהנזק שנלווה לה היה מינימאלי וכי אין בה עניין לציבור

· טענה נוספת היא שאותה פעולה נחשבת למקובלת מאד באותו ארגון, מסגרת או תפקיד וכי ישנם רבים, כמותו, שביצעו ומבצעים אותה. ולכן, אי לראות בה כעבירה

 

מי לרוב יבצעו את העבירות בפועל?

 

לאדם שעומד מאחורי העבירה ישנה משמעות רבה היות ולרוב, במקרים של עבירות צווארון לבן, מבצע העבירה יהיה עובד חברה או תאגיד, אדם ולו קוד לבוש בעבודה אשר הכשרתו אקדמאית, כיאה לדרישות התפקיד. בין אם מדובר בשכיר ובין אם עצמאי, עבודתו אינה דורשת מאמץ פיזי מכל סוג שהוא וברבים מהמקרים אף מדובר באדם אשר נמצא בעמדה ניהולית בכירה. עבירות צווארון לבן לרוב מתבצעות במסגרת שעות העבודה, תוך שנעשה שימוש בכלים אשר העבודה מספקת למבצע העבירה ומשאבים שזו מעמידה לרשותו. כאשר מדובר במשאבים הרי שהיריעה רחבה – יכול להיות שמשאבים אלו באים לכדי ביטוי בעמדה ניהולית בכירה, שליטה בנכסי החברה, ניצול כוח או סמכות וכן הלאה. כמו כן לרוב, שליטה במערכות המידע של הארגון הן אלו שמאפשרות את הסתרת דבר העבירה.

money

 

אם נתמצת, הרי שהעבירות האלו מתבצעות לרוב על ידי אדם בעל מעמד או תפקיד בחברה או ארגון אשר מנצל את מעמדו או את תפקידו, כמו גם את הכלים והמשאבים שעבודתו מספקת לו לביצוע דבר עבירה. על מנת שעבירה תוגדר כעבירה כזו, על המאפיינים המצוינים לעיל להתקיים בחלקם או במלואם. בנוגע ליחס של החוק אל עבירות אלו, הרי שהוא שונה ביחס לעבירות אלימות אשר היו מעורבים בהן נפגעים. עם זאת, אין זה אומר שלא יוטלו סנקציות על מבצעי עבירות אלו.

 

פנו למשרדנו

 

עבירות צווארון לבן נחשבות למורכבות מאד מבחינה משפטית, ולו בשל הקושי הרב לזהות את מבצען ואת מידת היקפן, וכמובן גם להוכיח את חפותו של הנאשם (אם אכן חף מפשע). למרות נטייתה של המערכת המשפטית לפעול אל מול החשוד בביצוע העברה ביד עדינה יותר, עצם היותו חשוד, עשויה לפגוע משמעותית ביכולת הפרנסה שלו ובהמשך עבודתו באותו התפקיד.

 

בכל מקרה בו אתם נחשדים בביצוע עבירות מן הסוג הזה, או שיש חשש קטן שאלו בוצעו בארגון שלכם, חשוב ומומלץ לפנות למשרד עורכי דין ולו ניסיון בתחום. מדובר במצבים משפטיים מורכבים, אשר עורך דין מנוסה וידוע בתחום יוכל להשפיע באופן ניכר על המצב. אנו במשרד עורכי דין אגמי כהן סבג ושות' מתמחים בעבירות מן הסוג הזה, ובעלי הישגים רבים בתחום.

 

צרו עמנו קשר לתאום פגישה ונשמח לספק לכם ייעוץ והכוונה משפטית! לפניה למשרד עורכי דין אגמי כהן סבג ושות' – לחצו כאן ונשמח לעמוד לרשותכם.