גילוי מרצון

נוהל גילוי מרצון הינו סוג של מסלול "חנינה" אשר יזמה רשות המסים בישראל, המאפשר תיקון והזדמנות טובה לחייבים במס, אשר לא מסרו דיווח מסודר אודות ההכנסות שלהם ו/או לא שילמו בעבורם מס כחוק. רשות המסים נוטה לעודד נישומים, עסקים, חברות ועצמאים רבים אשר העלימו הכנסות או לא שילמו את מיסיהם כנדרש לבצע נוהל גילוי מרצון תוך הבטחה והתחייבות כי לא יופעלו הליכים פליליים כנגדם.

 

מי רשאי להגיש גילוי מרצון?

כאמור נוהל גילוי מרצון הינו הליך אשר נועד לנקות את מוניטין החייב מול שלטונות המס ולהסדיר את חובו. לכן, על הבקשה לגילוי מרצון להתבצע מתוך יושרה אמיתית ותום לב מוחלט. שימו לב, מי שנאלץ להגיש גילוי שלא בתום לב, קרי אנשים או מוסדות אשר קיימת בגינם חקירה של רשויות המסים ו/ או משטרת ישראל אינם רשאים להגיש גילוי מרצון.

 

נוהל גילוי מרצון

 

כיצד מגישים בקשה לגילוי מרצון?

מתוך נקודת הנחה כי המבקש גילוי מרצון לא חשף כנדרש בחוק את כלל הכנסותיו או במקביל נטה להעלים מס מהרשויות חלה חובת ההוכחה על המבקש להציג בשקיפות מרבית את מצבו הפיננסי ברמה יסודית ביותר. הבקשה לגילוי מרצון חייבת להכיל את מירב הפרטים הנוגעים לפרופיל הפיננסי של החייב. בין שאר המסמכים יש לציין את התקופה עבורה נדונה הבקשה לגילוי מרצון, יש להמציא כל מסמך וטופס התומכים בהכנסה קטנה כגדולה של מגיש הבקשה. מחלקת המודיעין והחקירות של רשות המסים היא האמונה על אישור ראשוני של הבקשה והעברתה לערכאות המתאימות בהתאם לתיק.

 

מהו ההליך המקוצר של גילוי מרצון?

לנוהל גילוי מרצון מתאפשר גם הליך מקוצר שמטרתו להקל במעט על החייב ולהפחית את הסחבת סביב הליך הבקשה. ההליך המקוצר מותנה בכך שסך ההכנסות של החייב לא יעלו על סכום של 2 מליון ₪ בשנות המס המדווחות. על מנת לעמוד בקריטריונים להליך המקוצר יש לעמוד בתנאים הבאים:

  • פניה אשר מתבצעת בתום לב ובכנות מוחלטת כאשר אין שום חקירה או בדיקה המתבצעת על ידי רשות המסים או כל רשות שלטונית אחרת.

  • בידי רשויות המס אין שום מידע קודם הקשור לבעל הגילוי מרצון לנישומים או לגורמים הקשורים אליו.

  • לא החלה שום בדיקה של תיקים הקשורים לנישומים במישור האזרחי.

  • לא התפרסם כל מידע באמצעי התקשורת בנוגע למגיש הגילוי מרצון.

  • המידע של מגיש הגילוי מרצון לא נכלל בשום כתב תביעה או בכתב הגנה או בכתב אישום הנדון בבית משפט בישראל.

 

מהי הסטטיסטיקה בארץ בדבר נוהל גילוי מרצון?

רשות המסים עורכת מדי פעם סקירה אודות מספר התיקים בדבר גילוי מרצון. מנתונים שפרסמה הרשות עולה כי עד כה הוגשו מעל ל4,000 בקשות לגילוי מרצון מתוך אלה הוגשו 2,500 במסלול האנונימי כאלף במסלול המקוצר וכ500 במסלול הרגיל. רשות המסים חשפה כי במסגרת ההליך לגילוי מרצון אותו יזמה, נחשף הון לא מדווח בהיקף של כ-16 מיליארד ₪.

נוהל גילוי מרצון

 

לסיכום

נוהל גילוי מרצון דומה מאוד למבצע החזרת ציוד צבאי אותו עורך צה"ל מדי פעם ובמסגרתו כל מי שישיב לצבא רכוש השייך לצבא לא יועמד לדין. רשות המסים מנסה בכל דרך אפשרית לעמוד במשימתה לגבות מס כחוק מתושבי המדינה במטרה לקיים אורח חיים תקין ומתגמל עבור כלל אזרחיה. אין ספק כי נוכח הצלחתו של נוהל גילוי מרצון אותו יזמה הרשות מדובר במתנה של ממש עבור החייבים במס, שכן תמורת חשיפת הכנסותיהם אם באופן גלוי ואם באופן אנונימי נחסכים מהם הליכים פליליים ותסבוכת משפטית לא נעימה.

 

איך אנחנו יכולים לעזור?

כפי שאתם מבינים, גילוי מרצון הינו אומנם הליך שניתן כהזדמנות פז לחייבים אולם משהחלטתם להרים את הכפפה שהשליכה רשות המסים ולבצע את חובתכם נאמנה רצוי מאוד כי תעשו זאת נכון, מדויק וללא תקלות וסיבוכים העלולים ליצור סיאוב וחקירה נגדית. מניסיוננו הרב אנו יודעים לספר תסבוכת וחקירה של רשויות המס אינם הליך נעים בכלל.

 

חושבים לבצע גילוי מרצון מול רשויות המס? אנחנו כאן בשבילכם

אנחנו באגמי כהן סבג ושות' מתמחים בהגשת דוחות גילוי מרצון, לצוות שלנו ניסיון עשיר והכרות מעמיקה עם רשויות המס. זכרו, הגשה לקויה של מסמכי גילוי מרצון עלולה לגרום נזק רב יותר מאשר להביא תועלת. אל תשחקו עם הכסף שלכם, השאירו את ההתמודדות למשרד מנוסה בעל מוניטין הבקי בחוק מלפני ומלפנים.

אנחנו כאן בשבילכם. חייגו אלינו כעת: 036096467 / 0507637376.