עבירות מרמה

 

עבירת מרמה והונאה היא אחת מהעבירות החמורות ביותר בספר החוקים, ולא רק בישראל. עבירה זו, שהיא מן הסתם עבירה פלילית, נוגעת ביסודות של היחסים בין בני אדם, ביכולת של בני אדם להתנהל יחד תוך מתן אמון זה בזה, ומשכך, כל המפר את ההסכם הבלתי כתוב של התנהלות הוגנת וישרה, בהכרח מבצע דבר מרמה. ככלל, נהוג לייחס את הקטגוריה הכוללת של עבירות מרמה לתחומי הכלכלה והעסקים, אך עבירות אלה מתייחסות לכל מרמה מכל סוג שהוא. כך למשל, התחזות בבנק, חדירה לחשבונות בנק באינטרנט, הצגת מצג שווא בטרנזקציה עסקית וכדומה, הן כולן דוגמאות לעבירות מרמה והונאה.

 

מהלכי מרמה המיועדים להשיג תוצאה חיובית עבור עובר העבירה

 

גם אדם המציג את עצמו בצורה מסוימת שאינה נאמנה לאמת, תוך רמיית הצד שמולו עובר למעשה עבירת מרמה, בין שמטרת העבירה היא קבלת כספים במרמה, ובין שמטרת העבירה היא קבלת טובות הנאה או כל תוצאה אחרת בעלת ערך לעובר העבירה. ואכן, עבירות מרמה מוגדרות ככאלה שביצוען נועד להשיג דבר מה לטובת עובר העבירה, באמצעות רמיית הצד שמולו. עבירות אלה יכולות להתבצע בכל מישור, לרבות מישור אישי, מישור חברתי, מישור ציבורי וכן הלאה, ובדרך כלל הן מופיעות כחלק ממכלול של סעיפי אישום, בהתאם לחוקים השונים שעליהם עבר עובר העבירה.

 

ישנן אין ספור דרכים לעבור עבירות מרמה – מספר דוגמאות מרכזיות
עבירות מרמה יכולות לבוא לידי ביטוי בשלל תצורות והקשרים, אך ניתן למנות מספר הקשרים בולטים סביבם מתבצעות מרבית עבירות ההונאה והמרמה:
התחזות – מהלך מרמה המבוסס על התחזות לאדם אחר או לדמות כלשהי, על מנת להטעות את הצד וליצור אצלו מצג שווא, שיגרום לו לבצע פעולות שאחרת לא היה מבצע אותן, כמובן לטובת עובר העבירה.
• הונאת נושים – יישום מהלכי מרמה והונאה, המיועדים להתחמק מתשלום חוב לנושים בגין עסקה שבוצעה סביב נכסי נדל"ן, מניות, כסף או כל נכס אחר
זיוף – זיוף לכשעצמו הוא מהלך מרמה קלאסי, אשר נועד להציג מצג שווא של מציאות על מנת להשיג תוצאות רצויות לטובת עובר העבירה, ותוך רמייה של הצד שממול, שיכול לכלול גם את הציבור כולו.
מעילה – עבירות מרמה בהקשר של מעילה הן בדרך כלל עבירות מעילה בכספים, ומשמעותן מעילה באמון, בתפקיד, במעמד או בזכויות שניתנו לאדם, על מנת להשיג תוצאות רצויות בדרך של מרמה.
עבירות מס – עבירות מס הן כולן סוג ספציפי של עבירות מרמה, בהן נוהג עובר העבירה בניגוד לחוק, מדווח דיווחים שקריים על מנת להתחמק מתשלום המס.

הקשרים וסוגי עבירות אלה מהווים מספר דוגמאות בלבד. עבירות מרמה יכולות להתבצע באין ספור מישורים והקשרים, ובכל מקרה יש לבחון את רמת התחכום, את רמת הנזק ואת רמת התועלת לעובר העבירה, על מנת להצביע על רמת החומרה של העבירה.

 

יחידות חקירה ייעודיות ונרחבות סביב סוג זה של עבירות

 

לאור חשיבותן של עבירות מרמה בספר החוקים בישראל, הוקמו במשטרת ישראל שתי יחידות המתמחות בטיפול בעבירות אלה. הראשונה היא יאח"ה, יחידה ארצית לחקירות הונאה, והשניה היא יחידת להב 433, היחידה לחקירות כלכליות של המשטרה. מאחר ועבירות אלה הן עבירות שמתבצעות בדרך כלל ברמת תחכום גבוהה, תוך הסתרה של רכיבי העבירה, יחידות משטרתיות אלה כוללות בתוכן שורה של אנשי מקצוע, שכל תפקידם הוא לזהות את העבירות ואת הראיות הנדרשות על מנת להרשיע את הנאשמים בעבירות אלה. בכלל זה, יחידות אלה מורכבות מקציני חקירה, פסיכולוגים, עורכי דין, רואי חשבון וכלכלנים.