אילו סוגי הכנסות בישראל פטורות ממיסים? 

26 יולי 2021

מבחן IELTS באנגלית לעורכי דין

אי תשלום מס מהווה עבירה. בעלי עסקים מחויבים להגיש דוחות על הכנסות ולשלם מס כחוק, לצד חובה להעביר ניכויים שונים גם עבור עובדיהם, ניכויי מס הכנסה, ניכויי פנסיה, ביטוח לאומי ועוד. יחד עם זאת, לא עבור כל הכנסה נדרשים לשלם מס. על מנת להבין מתי אי תשלום מס נעשה כחוק תוכלו להיעזר בדוגמאות הבאות. למידע נוסף על מיסוי, חבויות ומה עושים אם בטעות לא שולם מס, חשוב להיוועץ בעורך דין בעל מומחיות וידע בחוקי המס ובכל התקנות הנלוות. 

פטור מהכנסות מהגרלות או פרסים כספיים

אם זכיתם בפרס כספי או שהשתתפתם בהרגלה כזאת או אחרת, למשל לוטו, פיס, חיש גד וכיוצא באלה, ישנו סף שצריך להכיר. רק מרגע שסכום הזכייה עולה על סכום מוגדר צריכים לשלם מס כחוק. כיום, ברגע שהתבשרתם על זכיה בסך שמתחת ל-30,600 ₪ מדובר בסכום נטו. במידה וזוכים בסכום גבוה יותר, חל כיום מס של 35 אחוזים.  

פטור מהכנסה מהשכרה למגורים

הרבה ישראלים, עצמאים או שכירים, נוהגים להשקיע בנדל”ן כדי ליצור הכנסה פסיבית. ישנם כאלה שירשו נכס, לרוב דירה, ובמקום למכור נוהגים להשכיר. הכנסה מהשכרה של נכס נחשבת להכנסה לכל דבר. המיוחד הוא שקיימים כמה מסלולים אפשריים לתשלום מס ויש גם אפשרות לקבל פטור. הפטור חל עבור הכנסה מהשכרה כל עוד לא עוברים סכום שקלי שמעודכן מעת לעת. כיום, ברגע שמשכירים דירה שמיועדת למגורים בסך של עד 5070 ₪ לחודש מדובר בהכנסה פטורה. עבור הכנסות גבוהות יותר, עד כפליים מהסכום, אפשר לקבל פטור חלקי על פי תחשיב שנקבע ברשות המיסים. 

פטור ממלגות 

הכנסה ממלגות מסוגים שונים עשויה להיחשב לפטורות ממס בתנאים שונים. לדוגמא, מלגות המשולמות לסטודנטים לצורך לימודים גבוהים נחשבים להכנסה פטורה. מלגות מחקר המשולמות לחוקרים במהלך הלימודים או ממכוני מחקר פטורים וזאת, עד לתקרה עדכנית שמשתנה מעת לעת. 

פטור מהכנסות לנכים קשים 

אוכלוסיות מסוימות יכולות לקבל הטבות מס ואף פטורים מהכנסה, על פי כללים ותקרות הכנסה שמשתנים מדי פעם. לדוגמא, נכים שקיבלו הכרה על אחוזי נכות של 90 – 100 אחוזים וכן עיוורים פטורים מהכנסות מעבודה שכירה או מעסק עד להכנסה של כ-600000 ₪ לשנה. קצבאות שמשולמות לנפגעים שנפצעו בפעולות איבה, בשל אירועים כמו מלחמה, נחשבות להכנסה פטורה ממס. נכים המוגבלים בתנועה (כגון אנשים הזקוקים לכיסאות גלגלים), ומקבלים קצבאות לצורך החזקת רכב, הקצבאות הללו פטורות ממס. 

פטור עבור משיכות מקרנות השתלמות 

עבור מרבית החסכונות במדינת ישראל קיימת חובת מיסוי עבור מרכיב הריבית, הרווחים, ההצמדה וכדומה. אולם ישנם כמה יוצאים מהכלל. לדוגמא, לאחר שעברו 6 שנים והקרן נחשבת לנזילה, ניתן למשוך את הכסף עם פטור ממס (עד לגובה תקרת הפקדות, שנקראת הפקדה מוטבת). ניתן לבצע משיכות מוקדם יותר תוך פטור ממס, אם המטרה היא להשתמש בכסף למימון השתלמות. 

הכנסות מחו”ל לקבוצות זכאות

בישראל משלמים מס גם על הכנסות שנובעות מחו”ל, אך יש לכך סייגים. לדוגמא, קבוצות זכאות כגון עולים חדשים או מי שמוגדר תושב חוזר זכאים לפטור על הכנסות מחו”ל למשך פרק זמן מסוים. תקופת הזכאות תלויה במעמד (עולה או תושב חוזר) וכן בתאריך העלייה לארץ. פטור מגיע על קצבאות וביטוחים סוציאליים מחו”ל, בתנאים מסוימים. 

תקבולים ממזונות 

כאשר הכנסה המתקבלת הינה תשלומי מזונות על פי הסכם גירושין שקיבל הכרה מבית המשפט, מדובר בהכנסה הפטורה ממס. המזונות הללו יכולים להיות משולמים עבור הגרוש או הגרושה עצמם או עבור הילדים המשותפים. 

כתובתינו
מגדל בסר 3, קומה 35, רח’ מצדה 9, בני ברק
03-609-6467
או התקשרו לנייד: 050-7637376
פקס
1533-6096467
דואר אלקטרוני
office@acs-law.co.il
2022 © כל הזכויות שמורות

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות חייגו 03-6096467

או שלחו פרטים ואנו נחזור אליכם