כל מה שצריך לדעת על ייעול תיק המס המשפחתי שלכם  

22 דצמבר 2021

עורך דין דיני עבודה

מרגישים שאתם משלמים הרבה מיסים? נטל המיסים על המשפחה הישראלית אכן עשוי להיות כבד למדי. אך את ה”תיק” הזה לא חייבים לקבל כמובן מאליו. מסתבר שמשפחות רבות משלמות יותר מס מכפי שהן באמת חייבות. מציאות כזאת נפוצה מאוד בקרב חלק מהשכירים וכן אצל בעלי עסקים שלא נעזרו עד כה בייעוץ בתחום המיסוי או בייעוץ משפטי שמאפשרים להם לשלם מס אמת. כלומר מפספסים כל מיני הטבות מס המוכרות בחוק. אם רצונכם לייעל את תיק המס המשפחתי, זה בדיוק מה שאתם צריכים לדעת. חשוב שתנסו להמנע מלעשות עבירות מס, במידה ואתם עוברים על החוק, מדינה רואה עברות אלו במלוא החומרה. 

ישנן הוצאות שמותרות לקיזוז 

בהקשרים רבים, מס לא צריך להיות משולם רק על פי רווח ברוטו או הכנסה ברוטו. לפעמים זה נראה מובן מאליו אך לא תמיד הציבור משתמש בעיקרון הזה בצורה נכונה. כפי שמשפחות רבות יכולות להפיק תועלת עצומה מהיערכות של תוכנית כלכלית למשפחה, כך כדאי להכיר כמה עקרונות לגבי קיזוז מס מותר.

עסקים משפחתיים יכולים לקבל הכרה בחלק מההוצאות השוטפות, כהוצאות עסקיות. יש כמובן להיזהר ולא להגיש הוצאות שאינן מוכרות כעסקיות. עורכי דין ורואי חשבון הבקיאים בנושא יכולים להתייחס להיבטים פרטניים, אולם ניתן לתת כמה דוגמאות. למשל, משרד שפועל מהבית יכול לקבל הכרה בחלק מהוצאות החשמל של הבית. ציוד תקשורת המשמש בעיקר את העסק ומצוי בבית – רכישתו והוצאות שוטפות יכולים להיחשב להוצאה עסקית. בשורה התחתונה, כל זה מביא לקיטון בהכנסה נטו והתוצאה היא חיסכון במס. 

גם מס שבח ניתן לקזז 

משפחה שמוכרת את הבית עשויה לעמוד בפני תשלומי מס ניכרים. במקרה זה לא מדובר במס הכנסה אלא במס שבח. החוק מכיר באפשרויות שונות לקבלת פטור ושווה לנצל זאת. אך גם מי שלא זכאי לפטור יכול לקזז הוצאות שונות. לדוגמא, אם לאורך השנים הבית שופץ, נצבע, או הושקעו כספים בתחזוקה, ניתן להגיש קבלות לפקיד השומה. כל הוצאה המוכרת לעניין זה תביא להפחתה במס שבח. 

וודאו שאתם נהנים מכל נקודות הזיכוי 

בשנים האחרונות בוצעו לא מעט רפורמות במיסוי, כאשר אחת מהן קשורה עם שינויים בנקודות זיכוי. גם אוכלוסיות שבעבר לא קיבלו תוספת נקודות זיכוי, כיום זכאיות לכך. מזמן לזמן, חשוב להתעדכן ולבדוק האם אתם אכן נהנים ממקסימום נקודות הזיכוי המגיעות לכם. במידה ולא – עליכם להגיש את הטפסים בעניין זה למס הכנסה. התוצאה תהיה קבלת הנחה על תשלומי המס. 

הטבות מס לעומדים בפני פרישה והחזרי מס 

אם אחד מבני המשפחה עומד לפני פרישה מעבודה, חשוב להתייעץ עם מומחה מס. צעדים כגון קיבוע זכויות ופריסה יכולים להניב חיסכון במיסוי בסכומים מפתיעים. דבר נוסף ולא פחות חשוב – החזרי מס. גם אם המשפחה שילמה מס מנופח בשנים האחרונות, זה לא אומר שהכל אבוד. ניתן להגיש בקשה להחזרי מס רטרואקטיבית.

כתובתינו
מגדל בסר 3, קומה 35, רח’ מצדה 9, בני ברק
03-609-6467
או התקשרו לנייד: 050-7637376
פקס
1533-6096467
דואר אלקטרוני
office@acs-law.co.il
2022 © כל הזכויות שמורות

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות חייגו 03-6096467

או שלחו פרטים ואנו נחזור אליכם