לאילו הטבות מס מיוחדות זכאים גמלאים?

21 ינואר 2021

החזרי מס

לפני כעשור החליטה מדינת ישראל לעודד את האוכלוסייה היחסית מבוגרת – גמלאים ומי שמתקרבים לגיל הפרישה מעבודה – להגדיל את היקפי החסכונות שלהם. הסיבה העיקרית לכך הייתה העלייה המתמשכת בתוחלת החיים. ככל שאנחנו חיים שנים רבות יותר מבלי להתפרנס באופן שוטף, כך אנחנו זקוקים לעוד משאבים כדי לשמור על רווחה כלכלית. קצבת הזקנה והחיסכון הפנסיוני לא בהכרח מבטיחים את מלוא הסכום הנחוץ, ולכן יזמה הממשלה את תיקון 190 לפקודת מס הכנסה – תיקון שמקנה הטבות מס משמעותיות לחוסכים מבוגרים.

מהי קופת גמל להשקעה ואילו הטבות מס היא מעניקה?

קופת גמל להשקעה היא מוצר חדש יחסית – הוא מוצע לציבור הרחב מאז סוף 2016. זהו מוצר חיסכון לטווח הבינוני ארוך שמתאים בעיקר לגמלאים וגם לבני ובנות ה-50 פלוס שכבר מתחילים לתכנן את החיים אחרי הפרישה מעבודה.

אחת הסיבות העיקריות לכדאיות ההפקדה למכשיר חיסכון זה היא כאמור הטבת מס – תיקון 190 לפקודת מס הכנסה מקנה פטור ממס רווחי הון לכל מי שימתין עד אחרי גיל 60 כדי למשוך את הכסף שחסך. כידוע שיעור מס זה הוא 25%, כך ששווי הטבת מס זו הוא אלפי שקלים ולפעמים אפילו סכום בן 5 ספרות – בהחלט תוספת נאה להון הפנוי בגיל מבוגר.

חשוב להדגיש כי הפטור ממס תקף רק אם מושכים את הכסף במתכונת של קצבה חודשית. חוסכים שיעדיפו למשוך את כל הסכום בבת אחת זכאים לתשלום מס רווחי הון מופחת, של 15% (נומינלי) במקום 25% (ריאלי). אמנם מדובר בהטבה צנועה יותר, אבל גם היא מייצרת רווח בלתי מבוטל.

יתרונות נוספים של קופות הגמל להשקעה

קופת גמל להשקעה היא מוצר חיסכון לטווח הבינוני ארוך. יחד עם זאת הכספים נזילים לחלוטין – כך שאם נוצר צורך מידי בכסף, תוכלו למשוך את הסכום שצברתם (כשמשיכה לפני גיל 60 כרוכה כמובן בוויתור על הטבת המס שמקנה תיקון 190). אופציה נוספת היא קבלת הלוואה כשהחיסכון משמש כביטחון, כך שתנאי ההלוואה יהיו משתלמים במיוחד.

עוד הטבה היא דמי הניהול הנמוכים – המקסימום שניתן לגבות הוא 1.05% על הצבירה ועוד 4% על ההפקדות, בפועל ברוב קופות הגמל להשקעה תשלמו 0.6%-0.7% ויש גם כאלה שמסתפקות בחצי אחוז.

בנוסף ניתן לשנות את מסלול ההשקעה מבלי שהדבר ייחשב כאירוע מס, כך שמובטחת לכם גמישות מרבית בניהול החיסכון. הסכום המרבי שאותו ניתן להפקיד לקופות הגמל להשקעה הוא כ-71,000 ש"ח לשנה לכל אדם. זוג גמלאים או אנשים שמתקרבים לפנסיה יכולים לחסוך ביחד כ-140,000 ש"ח בשנה.

בכל מקרה מומלץ לבחור את הקופה הספציפית וכן לוודא מיצוי מרבי של הטבות המס האפשריות בעזרת מומחים בתחום.

כתובתינו
מגדל בסר 3, קומה 35, רח’ מצדה 9, בני ברק
03-609-6467
או התקשרו לנייד: 050-7637376
פקס
1533-6096467
דואר אלקטרוני
office@acs-law.co.il
2021 © כל הזכויות שמורות

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות חייגו 03-6096467

או שלחו פרטים ואנו נחזור אליכם