משמורת ילדים משותפת לזוגות חד מיניים

11 ינואר 2021

משמורת ילדים

הורות אחרת לאותם ילדים

בישראל של שנות ה 2000, הדעות כלפי נישואים חד מיניים עדיין רחוקות מלהיות אידיאליות. זוגות חד מיניים עדיין נתקלים בבורות, אנטגוניזם ולעיתים הדרה של ממש, תוך שהם נלחמים על זכויותיהם וביניהם גם הזכות להינשא ולגדל ילדים ללא חוקים מגבילים או שיפוטיות מצד החברה. בעוד שבחו”ל יותר ויותר מדינות מאשרות נישואים חד מיניים ותהליכי פונדקאות הם פשוטים יחסית מבחינה ביורוקרטית ולוגיסטית, הרי שבישראל זוגות חד מיניים עדיין נתקלים בקשיים כאלו ואחרים, מה שמביא אותם לחפש אלטרנטיבות ולגדל ילדים בהורות אחרת, למשל במשמורת ילדים משותפת.

הורות משותפת יכולה להתבצע גם בין זוג חד מיני להורה עצמאי, או בין שני זוגות חד מיניים. בכל מקרה, משמורת משותפת על ילדים היא תהליך שצריך לעגן אותו הן משפטית והן מנטלית כבר משלביו הראשונים. על ילדים אי אפשר “לעשות ניסויים”, מחשש לפגיעה נפשית בטווח הקצר או הארוך. ילדים זקוקים ליציבות וודאות כבר מיומם הראשון על פני כדור הארץ ולכן, הסכם של משמורת ילדים משותפת צריך להיות כתוב וחתום מוקדם ככל הניתן, לעיתים אפילו עוד בטרם הילד נולד.

מדוע הסכם של הורות משותפת הוא כה קריטי?

החיים מזמנים סיטואציות בלתי צפויות, בכל מה שקשור לגידול ילדים ובכלל. הורות כוללת רגעים מאושרים ומרגשים לצד אתגרים לא פשוטים והתמודדויות שונות. למשל, בעיות בריאותיות של הילדים או שלנו, הוצאות בלתי צפויות על חינוך ובכלל, להיות הורים לילדים משמעו להקריב קורבנות משמעותיים, לעשות ויתורים, לארגן מחדש את סדרי העדיפויות ויותר מהכול, להעניק לילדים מעטפת הגנה צמודה שמצד אחד תאפשר להם לגדול ולהיות אזרחים מתפקדים ויצרניים ומצד שני תקיף אותם בחום ואהבה שהם כל כך זקוקים לו.

הסכם משמורת ילדים משותפת צריך לכלול בתוכו כמה שיותר סעיפים על-מנת לצפות את הלא צפוי. ההסכם צריך להיות תקין משפטית ומנוסח בצורה המספקת פתרון מידי לכל צורך שעולה בהקשר של הילדים, מרגע תחילת ההורות ועד הגעתם לגיל 18, בו הם כבר בגירים ומבחינה חוקית אחראיים לעצמם. מעבר להיבטים טכניים כגון הוצאות על חינוך ובריאות, רצוי שהסכם הורות משותפת יכלול היבטים שחשוב לכל צד בהורות שיהיו בחיי הילדים. למשל, סעיפים המתייחסים לאורח החיים בבתים השונים בהם הוא גדל ומתחנך. במקרים רבים משמורת משותפת נעשית עם אנשים שמלכתחילה השקפת העולם שלהם דומה, אך גם בהתחלה וגם לאורך הדרך עלולים לעלות חילוקי דעות לגבי האופן החינוך של הילדים, מבחינת דת, מוסר והשקפת עולם.

הסכם משמורת ילדים משותפת שנותן את הדעת לכל ההיבטים האלו, הוא הסכם שיקל על כל צד לגדל את הילדים בצורה הטובה ביותר ולהיות בטוח כי הוא מעניק להם את מה שהתחייב במסגרת משמורת משותפת ומצד שני מחנך אותם בהתאם להשקפת עולמו.

כתובתינו
מגדל בסר 3, קומה 35, רח’ מצדה 9, בני ברק
03-609-6467
או התקשרו לנייד: 050-7637376
פקס
1533-6096467
דואר אלקטרוני
office@acs-law.co.il
2022 © כל הזכויות שמורות

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות חייגו 03-6096467

או שלחו פרטים ואנו נחזור אליכם