איך מתמודדים עם ביקורת מס הכנסה?

27 אוקטובר 2019

איך מתמודדים עם ביקורת מס הכנסה?

גם אנשים המנהלים את העסק שלהם בצורה הכי חוקית ובשקיפות מלאה, עשויים להילחץ כהוגן בעת ביקורת מטעם מס הכנסה.

המכתב של רשות המיסים לגבי הביקורת בעסק וגרוע יותר, הדפיקה בדלת של אנשי רשות המיסים, עשויה להכניס לסטרס וללחץ אטומי גם אם הכול בסדר, קל וחומר כאשר לא הכול ממש ישר.

חשוב לדעת כי בשנים האחרונות הגבירה רשות המיסים את האכיפה בכל מה שקשור לנושא של מיסוי ושל המלחמה בהון השחור. מסיבה נורא פשוטה: עבירות מס שחוזרות על עצמן שוב ושוב. הדבר בא לידי ביטוי בתוכניות מגוונות שהציבה רשות המיסים מול בעלי העסקים. אם זה התוכנית של גילוי מרצון כמו גם תגבור מערך הביקורת של רשות המיסים ועוד. בעלי העסקים של היום אמורים להיות מודעים לכך כי העק שלהם צפוי יותר מאי פעם לעלות בגורל וליהנות מביקורת מס הכנסה מטעם רשות המיסים.

איך נעשית הביקורת?

ישנן סיבות שונות אשר אלו מובילות לביקורת מס הכנסה. ישנם מקרים אשר בהם מדובר בהחלט בביקורת שנובעת בעקבות עלייה אקראית של העסק במחשבי יחידת הביקורת באזור העסק המדובר. אך ישנם מקרים רבים אשר בהם הביקורת תתקיים בעקבות מידע מודיעיני שהתקבל על ידי רשות המיסים לגבי ההתנהלות של העסק. זה יכול להיות בעקבות הלשנה של גורמים מתחרים  או התנהלות חשבונאית של העסק אשר גורמת לשאלות ומדליקה נורה אדומה בקרב הגורמים הרלוונטיים ועוד. חשוב לדעת כי בכל מקרה ובכל סיבה של ביקורת חשוב להתנהל בצורה הנכונה על מנת לשפר את הסיכויים לעבור את הביקורת בשלום וללא נזקים מיותרים.

מתכוננים מראש

חשוב כי כל בעל עסק יהיה ערוך ומתוכנן מבעוד מועד לאותה ביקורת פוטנציאלית שעשויה להפתיע אותו בשלב כזה או אחר. לצורך כך יש לסגל התנהלות נכונה מבחינה חשבונאית ופיננסית ולהיעזר לאורך כל הדרך בליווי מקצועי של רואה חשבון של יועצי מס או אפילו של עורך דין מיסים שיש לו התמחות במיסוי. בעל עסק שהוא מסודר והוא עומד בדרישות החוק והרגולציה, לא ימצא את עצמו מבוהל והוא אף לא יהיה מופתע ברגע שהביקורת תגיע אליו.

מה חשוב לדעת בעת ביקורת של מס הכנסה?

ישנן נקודות התנהגות חשובות שחשוב מאוד להיות מודעים אליהם במהלך הביקורת של אנשי מס הכנסה.

עונים – ראשית יש לענות אך ורק על השאלות אותם נשאלים על ידי המבקרים. לא צריך להיות פטפטנים ולנדב מידע מיותר. התשובות אמורות להיות ענייניות ותמציתיות. אם יש שאלות שאין לכם עליהן תשובות ברורות, אל תתחילו להתפתל. ענו שאתם צריכים לבדוק את הנושא.

לא להילחץ מליקויים – על פי רוב במהלך הביקורת של מס הכנסה יתגלו אי אלו ליקויים. לא פעם יהיו אלו ליקויים קלים שהם לא ממש מהותיים. חשוב שלא להילחץ מאותם הליקויים הללו ולזכור כי מדובר בתופעה נפוצה וברת תיקון שלא תגרור הליכים או קנסות.

כתובתינו
מגדל בסר 3, קומה 35, רח’ מצדה 9, בני ברק
03-609-6467
או התקשרו לנייד: 050-7637376
פקס
1533-6096467
דואר אלקטרוני
office@acs-law.co.il
2022 © כל הזכויות שמורות

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות חייגו 03-6096467

או שלחו פרטים ואנו נחזור אליכם