פקודת הסמים המסוכנים

28 אוגוסט 2019

בכל העולם וגם בישראל נעשה כיום שימוש בסינתזות שונות של חומרים. בין ם אלו חומרים מהטבע ובין אם הם חומרים מהמעבדה. עבור חלק מהאנשים העושים שימוש בחומרים הללו זה נעשה על מנת לצאת מעט מהשגרה או להיכנס למעין שכרון חושים. אולם אנשים אלו חייבים לדעת כי באמצעות המעשה הזה הם בעצם עוברים על עבירה חמורה ביותר. הם מפרים פקודה אשר כבר ניתנה אי שם בשלהי שנות השבעים, ליתר דיוק בשנת 1973 – הפקודה אשר מכונה – פקודת הסמים המסוכנים.

מהם למעשה המקורות של פקודה זו, אילו סוגים של עבירות ואיזה עונשים כוללת הפקודה הזו ומהם החומרים אשר אלו מוגדרים סמים מסוכנים במדינת ישראל? כמו כן יש לבדוק האם קיימים הבדלים בין הענישה להחזקת הסמים לצורך השימוש העצמי או החזקת סמים אשר נועדה שלא לצורך שימוש עצמי? ננסה לבדוק.

מהי ההגדרה של סם?

האנושות גילתה כבר מימי קדם את ההשפעה העוצמתית של החומרים הפסיכואקטיביים אשר אלו מצויים בטבע. הם שימוש לצורך הרגעה כמו גם לשיכוך כאבים. כמו כן נעשה שימוש בחומרים הללו לצורך עריכת טקסים דתיים וגם לצורכי תענוגות.

עם השנים התגלו עוד ועוד חומרים אשר הפכו אט אט לנפוצים. כך לדוגמא התגלה באסיה כי לפרג האופיום ישנה השפעה על התודעה כאשר למעשה מדובר בחומר שהוא משנה ודעה. גם בצפון אמריקה גילו את הטבק הממכר ובדרום אמריקה התגלו עלי הקוקה. החשיש – ענן הקנביס התגלה בהודו וכל הצמחים הללו 'זכו' לכינוי משותף – סמים.

סמים למעשה עשויים להיות חומר לשימוש אישי עצמי וגם חומר לשימוש רפואי. החומר משנה את תפיסת ההכרה והוא גם משפיע על השינויים החשיבתיים, השינויים הרגשיים ואפילו על שינויים גופניים. למעשה אנשים העושים שימוש אינטנסיבי בסמים מפתחים תוך זמן קצר תלות בסם כמו גם סבילות אליו. עובדות אלו מובילות להגדלת הצריכה של הסם על מנת שהצרכן יצליח להשיג את ההשפעה הרצויה אשר עם הזמן מתרגל לחומר ונאלץ להגדיל את המינון על מנת לחוש בהשפעה.

החקיקה בהיסטוריה העולמית

מעניין לגלות כי בהיסטוריה הלא ממש רחוקה, בסוף המאה ה -תשע עשרה וגם בתחילת המאה ה – 20 נפוץ היה השימוש בסמים בקרב בני המעמד העליון. בעיקר מוכר היה הדבר בארצות הברית בקרב הגבירות העשירות.

עד לשנת 1914 היו הסמים מרכיב חוקי ורגיל לחלוטין בתרופות שונות כאשר היו גם סמים מסוכנים אשר היו מעורבים באותן התרופות. מפליא לגלות כי את התרופות הללו יכול היה כל אחד לרכוש גם ללא מרשם רופא.

יצרני התרופות הוסיפו סמים שונים אל תוך התרופות סתם כך על מנת להעניק לפציינטים ולקונים תחושה טובה יותר, זאת בנוסף לשימוש העיקרי של אותה תרופה.

אך כידוע כיום חלו איסורים חמורים על השימוש והסחר בסמים בישראל ובכל העולם בלי הבדל אם זה לשימוש עצמי או לא.

כתובתינו
מגדל בסר 3, קומה 35, רח’ מצדה 9, בני ברק
03-609-6467
או התקשרו לנייד: 050-7637376
פקס
1533-6096467
דואר אלקטרוני
office@acs-law.co.il
2021 © כל הזכויות שמורות

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות חייגו 03-6096467

או שלחו פרטים ואנו נחזור אליכם