חקירות מס – כך תתנהלו נכון!

4 אוגוסט 2021

לידים

במידה וקיים חשד להעלמת מס, לרשות המיסים יש את האפשרות להוציא צווי חיפוש ולהגיע לבית או לעסק, להאזין לשיחות ולקבל גישה אל חשבון הבנק. בין אם מדובר בחקירה גלויה ובין אם בחקירה סמויה, במסגרת איסוף הראיות היא עשויה גם לזמן את החשודים בהעלמת מס לחקירה. חקירת מס היא עניין רציני והיא עלולה להוביל לפתיחתו של הליך פלילי ומשם קצרה הדרך לענישה מחמירה כמו קנס כספי ואף מאסר בפועל. לכן חשוב לדעת כיצד להתמודד עם חקירת מס כדי לצלוח אותה. 

חקירת מס – אירוע מלחיץ שכדאי להיות מוכנים אליו

חקירות מס וחקירות באופן כללי יכולות להיות מאוד מלחיצות ואף להוציא מאיזון ממש. גם האנשים הנורמטיביים ביותר אינם ידעו כיצד לנהוג אל מול החוקרים שמנסים “להפיל” אותם ולהוציא מהם מידע, קל וחומר הודאה. רוב האנשים אינם יודעים כיצד להתמודד עם חקירות, מה עליהם לעשות או כיצד לנהוג. ולכן פניה אל עורך דין מיסים כבר למן הרגע הראשון, היא מאוד חשובה. 

במקרים רבים חשודים בעבירות מס מקבלים זימון לחקירה ולכן הם יכולים להיערך מראש ולקבל ייעוץ מערך דין מקצוי אשר יעזור להם לגבש אסטרטגיה ולהנחות אותם כיצד להתנהל במהלך החקירה. גם אם נלקחתם לחקירה באופן מפתיע, קחו בחשבון שעומדת לכם הזכות להתקשר לעורך דין מומחה בתחום ולבקש ממנו להגיע באופן מיידי לייצג אתכם בחדר החקירות. 

הכירות עם התהליך – תנאי חשוב

לאחר שאתם מבינים מהן הזכויות שלכן, ובראשן – הזכות לייצוג וייעוץ משפטי, עליכם גם להכיר את ההליך ואת אופן התנהלות החקירה. במהלך חקירות מס החוקרים יפעילו עליכם לחץ, יציגו בפניכם ראיות וינסו להוציא מידע. קחו בחשבון שמאוד קשה לחזור אחרה לאחר מתן הודאה, לכן עליכם להיות ערוכים לכך שהחוקרים ינסו כל מיני תרגילים ותחבולות ואף יציגו לכם מידע כוזב כדי לגרום לכם להפליל את עצמכם מבלי שתשימו לב. כאשר אתם מודעים לכך, קל וחומר מגיעים לחדר החקירות כאשר אתם מיוצגים על ידי עורך דין שבקיא בחוק ובפסיקה, מכיר את הזכויות שלכם ויודע מה כדאי לכם לומר ועל מה עליכם להבליג, החקירה תעבור בצורה הרבה יותר מיטבית. 

טיפים להתנהלות נכונה

אם אתם עומדים לפני חקירת מס, קחו בחשבון את הנושאים הבאים:

  • תמיד יש מצלמה בחדר החקירות – חקירות תמיד מתועדות ומצולמות לכל אורכן, לכן עליכם להיזהר מביצוע פעולות שיכולות להוביל להפללה. 
  • התנהלות החקירה תקבע את הבאות – החקירה הראשונית תקבע את המשך ההתנהלות של רשות המיסים אל מול החשוד. והיא יכולה לזמן אתכם לחקירת המשך, להגיש כתב אישום ואף לקחת אתכם למעצר. 
  • יש משקל רב לגרסה הראשונית שתמסרו – הגרסה הראשונית היא גם האותנטית ביותר לכן מומלץ לפנות לעורך דין לפני שאתם מוסרים כל מידע שהוא לחוקרים. יש לכם זכויות גם במסגרת חקירה וחשוב שתדעו אותן. 
  • היזהרו משיחות חבריות – חוקרים לא פעם ינסו לפתח שיחה חברית ולשאול שאלות “שלא לציטוט” כדי להפיל נחקרים בפח. זכרו שהם אינם חברים שלכם אלא רוצים להוציא מכם מידע בכל רגע נתון, לכן אל תרחיבו, ענו בצורה עניינית מבלי לסטות מהנושא והימנעו מלהשיב על שאלות שאינכם יודעים כיצד לענות עליהן. 
  • עדיף לא לשקר – אם אינכם רוצים לענות פשוט אמרו שאינכם זוכרים. אמרה כזאת עדיפה על שקרים ותירוצים ותשרת אתכם טוב יותר.
  • אל תחתמו על התצהיר מבלי שקראתם אותו – קחו את הזמן לקרוא את כל הפרטים הקטנים ושימו לב שכל הרישום של החקירה תואם את הדברים שנאמרו בפועל. 

ולסיכום פנו לעורך דין בהקדם האפשרי שילווה, ייעץ וייצג אתכם במהלך החקירה על הצד הטוב ביותר. 

כתובתינו
מגדל בסר 3, קומה 35, רח’ מצדה 9, בני ברק
03-609-6467
או התקשרו לנייד: 050-7637376
פקס
1533-6096467
דואר אלקטרוני
office@acs-law.co.il
2022 © כל הזכויות שמורות

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות חייגו 03-6096467

או שלחו פרטים ואנו נחזור אליכם