עבירות שוחד

 

שוחד הוא ביטוי המתאר מצב בו אדם א' מספק טובת הנאה או סכום כספי לאדם ב', במטרה להשפיע על אדם ב' לפעול לטובת האינטרסים של אדם א'. ביטוי זה יכול להיות מיושם בכל סיטואציה ואינטראקציה חברתית, אך בכל הקשור לתחום הפלילי של עבירות שוחד, עבירות אלה מתייחסות לשוחד לעובד ציבור. עבירת השוחד דומה לעבירות דומות בספר החוקים, כמו למשל קבלת דבר במרמה. את עבירת קבלת דבר במרמה אפשר להחיל גם על עובד ציבור, אך את עבירת השוחד לא ניתן להחיל על אדם פרטי, ובמקרה של שוחד שניתן לאדם פרטי, יופעלו סעיפים שונים בחוק על מנת לייצר את האישום הנדרש, באופן שמשקף את דבר העבירה.

 

סוג העבירות שעליו מושתתת השחיתות השלטונית

 

עבירות שוחד הן למעשה המרכיב המרכזי בתהליכים של שחיתות שלטונית, שמתחילה מרמת הפקיד הזוטר ויכולה להגיע עד לרמות הגבוהות ביותר. השוחד מיועד לגרום לעובד הציבור לבצע פעולות מסויימות, להימנע מביצוע של פעולות אחרות או לבצע מניפולציה בתהליכים שלטוניים, על מנת להשיג מטרה של נותן השוחד. דוגמא לכך יכולה להיות קבלן המשחד פקיד בוועדת תכנון עירונית או ארצית, על מנת לקדם ולאשר תכנית בנייה שלו. לצורך העניין, זה לא משנה אם תכנית הבנייה לא הייתה מאושרת ללא השוחד, או שהייתה מאושרת בלאו הכי. עצם מתן השוחד לאיש הציבור, ועצם התנהלותו שנובעת מאותו השוחד היא מהות העבירה עצמה.

עבירות שוחד

 

מגמה של החמרה בטיפול במקרים של מתן שוחד לעובדי ואנשי ציבור

 

ההיסטוריה של מדינת ישראל היא היסטוריה שלאורכה ניתן לראות התפתחות במידת הרצינות שבה לוקחות רשויות החוק את הנושא של עבירות שוחד. לפני מספר עשורים, היה מספר החקירות שנפתחו סביב עבירה זו מועט מאוד, אם בכלל. בשנים האחרונות ניתן לראות יותר ויותר אנשי ציבור ועובדי ציבור, הפוגשים את ספסל הנאשמים בגין עבירת שוחד, ובמקרים רבים פוגשים גם את תא המעצר ותא המאסר. הסיבה לכך היא ברורה: עבירת שוחד יוצרת שבר אמון של האזרחים בגופי השלטון, היא מובילה לתוצאות שאינן שוויוניות, והיא מעודדת המשך התנהלות מושחתת מצד עובדי ציבור.

 

עבירה שקשה לזהות אותה וקשה עוד יותר להוכיח את עצם קיומה

 

אחרי שאמרנו את זה, עבירת השוחד היא עבירה שהוכחתה היא משימה לא פשוטה, שכן יש להוכיח לא רק שעובד הציבור קיבל את טובת ההנאה, אלא שהוא ידע כי מצופה ממנו להתנהל בצורה מסויימת, או לבצע פעולה מסויימת בגין טובת ההנאה. בהתאם לכך, מלאכת איסוף הראיות בתיקים של עבירות שוחד היא מלאכה מורכבת, שבדרך כלל אורכת זמן רב ומצריכה מעורבות של שורת אנשי מקצוע לרבות קציני חקירה, עורכי דין, רואי חשבון ועוד. ההערכות הן כי שוחד קיים בכל רמות השלטון, ומרבית המקרים מתנהלים מאחורי קירות ברזל, בגין היקפם המינורי יחסית. את המקרים האלה קשה הרבה יותר לזהות וקשה יותר להוכיח.

 

זכות ההגנה עומדת לרשות כל חשוד בעבירות שוחד

 

במקרה של אישום בעבירת שוחד, לרשות החשוד עומדת כמובן זכות החפות וזכות ההגנה מפני אימת הדין. בישראל פועלים שורה של עורכי דין פליליים, המתמחים בתחום הספציפי של עבירות שוחד, ויודעים כיצד לבנות קו הגנה אפקטיבי, להעלות ספק בעצם היסוד לחשש של עבירת שוחד ולמזער את סעיפי האישום שבהם יואשם החשוד. יחד עם זאת, בהוכחת עבירת שוחד צפוי הנאשם לעונש משמעותי ולא פשוט, וזאת מתוך המגמה המוגדרת של התמודדות עם השחיתות השלטונית בישראל, כפי שניתן לראות בשנים האחרונות.

 

זקוקים לייעוץ משפטי ? צרו איתנו קשר.