מס עקיף לעומת מס ישיר

10 אוקטובר 2021

עורך דין מע"מ

המסים במדינה לובשים צורות רבות. כאשר אנחנו עובדים בעבודה כדי להרוויח כסף אנחנו משלמים מס הכנסה בהתאם לגובה הכסף שאנחנו מרוויחים, כשאחוז מסוים מהסכום שאנחנו מרווחים נשלח לרשות המסים. כאשר אנחנו קונים דברים בחנויות, אנחנו בדרך כלל משלמים מע״מ, מס ערך מוסף, שהוא אחוז מעלות המחיר הבסיסי של הפריט שגובה החנות. לכן, כשמדובר במיסוי, לא די לדעת רק כמה מס הכנסה אתם משלמים. 

המסים שאנחנו משלמים למדינה מחולקים לשתי קבוצות עיקריות: מסים ישירים ומסים עקיפים. שני סוגי המסים האלה מהווים מקורות הכנסה חשובים להפעלה תקינה של פעולות הממשל השונות.

מטבע הדברים עבירות מס יכולות להתבצע הן במסים הישירים (למשל, אי דיווח על כל ההכנסות של האדם או הארגון) והן במסים העקיפים (למשל, על ידי עסקה המבוצעת ללא חשבונית וגורמת לאי העברת המע״מ הנדרש כחוק).

מסים ישירים – מהם?

מס ישיר נגבה ומשולם ישירות על ידי אדם או חברה. את תשלומי המס הישיר אי אפשר להעביר לגוף אחר מלבד לרשות המסים. מס הכנסה ומס חברות הן שתי דוגמאות למסים ישירים. דוגמאות נוספות למסים ישירים:

  • ארנונה
  • מס רכוש
  • או מס על נכסים

מסים ישירים מבוססים במידה רבה על עקרון יכולת התשלום. עקרון כלכלי זה קובע כי מי שיש לו יותר משאבים, או מי שמרוויח הכנסה גבוהה יותר, צריך לשאת בנטל מס גדול יותר.

מסים עקיפים – מהם?

מס עקיף מוטל על צרכני הקצה שקונים מוצרים, שירותים וסחורות. מס זה הוא למעשה המע״מ הידוע. המס נגבה כתוספת לערך ההתחלתי של עלות הפריט או השירות, מה שגם מעלה את מחירי הפריטים או השירותים.  

המדינה גובה מס עקיף מיצרנים וספקים עבור יבוא, מכירה או רכישה של סחורות. אבל, בניגוד למס הישיר, את התשלום למס העקיף ניתן להעביר לאחרים.

מלבד המע״מ יש דוגמאות נוספות למסים עקיבים כמו: מס בלו על דלק, משקאות חריפים וסיגריות.

מטרת המיסוי

תשלומי מסים נחשבים לחובה אזרחית, והם כמובן גם דרישה של החוק. אם אתם לא משלמים את המסים שלכם, רשות המסים תחייב אתכם לשלם את המסים שלא שילמתם כחוק, ותעניש אתכם בקנסות ואפילו בכליאה.

הכסף שאתם משלמים במסגרת תשלומי המס מגיעים למקומות רבים שהמדינה מפעילה. בנוסף לתשלום שכרם של עובדי המדינה, כספי המסים שלכם תומכים גם במשאבים המשותפים לכולם, כמו משטרה ושירותי כבאות. כספי המסים מבטיחים שהכבישים שבהם אתם נוסעים יהיו בטוחים ומתוחזקים כיאות. המסים מממנים גם ספריות ציבוריות, פארקים, מוסדות רווחה, חינוך ועוד. 

לבסוף, גם מסים ישירים וגם מסים עקיפים ממלאים תפקיד חיוני בהנעת כלכלת האומה. גביית שני סוגי המסים הללו חשובה מאוד להתפתחות המדינה שלנו ואת שני סוגי המיסים אוספות בסופו של דבר רשויות המס המרכזיות במדינה.

כתובתינו
מגדל בסר 3, קומה 35, רח’ מצדה 9, בני ברק
03-609-6467
או התקשרו לנייד: 050-7637376
פקס
1533-6096467
דואר אלקטרוני
office@acs-law.co.il
2022 © כל הזכויות שמורות

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות חייגו 03-6096467

או שלחו פרטים ואנו נחזור אליכם