בדיקת פוליגרף כחלק מחקירת הלבנת הון

6 אוקטובר 2021

בדיקות פוליגרף משמשות ברשויות אכיפת החוק כדי לאמת את אמיתותן של הצהרות שאנשים מסרו. אלה נעשים על ידי מדידת פרמטרים שונים, כגון לחץ דם, קצב לב וקצב נשימה. בדיקה זו ידועה גם בשם בדיקת גלאי שקר.

השימוש בפוליגרפים אינו מוגבל לרשויות אכיפת החוק בלבד. הם משמשים גם בארגונים מסוימים מאותה סיבה – כדי למדוד אם אדם דובר אמת או לא. בדיקות פוליגרף נערכות גם במקרים אזרחיים שבהם אנשים צריכים לתת דין וחשבון על אירועים או תקריות שלגביהם יש מחלוקת או חשד לחוסר יושרה מצידם.

עם זאת, יש להזכיר כי לא ניתן להסתמך לחלוטין על פוליגרפים ואין לראות בהם שיטה לקביעת אמינותו של האדם באופן מובהק.

בדיקת פוליגרף ניתנת לביטול הסלמה של המצב ולזיהוי האמת. בדיקות פוליגרף אינן קבילות בבית המשפט, אך יכולות לשמש ככלי לחקירת עבירות הלבנת הון.

בדיקת פוליגרף היא בדיקה לקביעת אמת וזיהוי הטעיה. היא משמשת בדרך כלל כבדיקת סקר כדי להחליט האם יש לחקור חשוד נוסף.

ניתן לבצע בדיקת פוליגרף באמצעות שני שיטות:

1) שיטת פוליגרפיה (או גלאי שקר):

זוהי השיטה הנפוצה ביותר והיא מודדת נשימה, לחץ דם וקצב לב תוך בחינת שאלות. טכניקה זו מודדת שינויים במדדים אלה שיכולים להצביע על הטעיה.

2) שיטה פסיכו-פסיכולוגית:

זה כולל טכניקות כגון ניתוח מתח קולי או מעקב אחר מבטים המודדים תגובות כגון גובה קול, דפוסי נשימה, קצב מהבהב וכו ‘, הקשורים לעתים קרובות לשקר. טכניקה זו יכולה גם למדוד את תנועות הגוף ואת פעילות השרירים כדי לקבוע סימנים

פוליגרפים אינם בלתי ניתנים לערעור. לא מאמינים שהם מדד מדויק לאמיתות, אלא משמשים ככלי לאמוד את ההסתברות להיות אמת.

פוליגרפים היו בשימוש בחקירות אכיפת החוק במשך עשרות שנים. המכונה מודדת תגובות פיזיולוגיות המופעלות לעתים קרובות על ידי שקר, כגון שינויים בדופק, לחץ דם, נשימה ומוליכות עור. מידע זה הופך לאחר מכן לתרשים גרפי המכונה תרשים פוליגרף.

הפוליגרף משמש לרוב לחקירת חשודים שטרם הודו או שצריכים לאמת את הודאתם, חוקרים החוקרים עדים וקורבנות פשע, ובודקים כוח אדם המועמדים לעבודה.

פוליגרף הוא מכשיר המזהה שינויים בלחץ הדם, הדופק, הנשימה רק להזכיר כמה. ניתן להשתמש בו כדי לזהות מתי מישהו משקר או לא אומר את האמת. הבדיקה מודדת תגובות לשאלות שנשאלות בנושא החקירה. אם אחת התשובות מטעה, היא תופיע בבדיקת הפוליגרף.

אי אפשר לנצח את בדיקת הפוליגרף מכיוון שהיא מזהה שינויים בקצב הלב, לחץ הדם, דפוס הנשימה ומוליכות העור שאינם רצוניים.

בדיקת פוליגרף היא גילוי פסיכו -פיזיולוגי של הטעיה ומשמשת לעתים קרובות בחקירות משטרה. אחד הסוגים הנפוצים ביותר של זיהוי שקר, הוא מודד סוגים מסוימים של חרדה שעשויה להיות קשורה לאשמה. בדיקות פוליגרף אינן קבילות כראיה בבית המשפט בשל חוסר אמינותן ורגישותן לאמצעי נגד כגון הכחשה פשוטה, טכניקות חקירה נגדית ומצב גופני.

כתובתינו
מגדל בסר 3, קומה 35, רח’ מצדה 9, בני ברק
03-609-6467
או התקשרו לנייד: 050-7637376
פקס
1533-6096467
דואר אלקטרוני
office@acs-law.co.il
2022 © כל הזכויות שמורות

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות חייגו 03-6096467

או שלחו פרטים ואנו נחזור אליכם