מהי עבירת מס? ומה ההבדל בין חומרת המעשים?

27 דצמבר 2023

הגשת דוח שנתי למס הכנסה

כל אזרח ואזרחית במדינת ישראל נדרש לשלם מיסים בהתאם לתחיקות והתקנות הקיימות במדינת ישראל. עול המיסים מורגש באופן ניכר אף יותר על בעלי ובעלות עסקים, הנדרשים לשקף באופן מדויק את הכנסתם ולשלם בהתאם לכך את המס הנדרש.

בעלי עסקים רבים נוטים לשאת על כתפיהם מגוון רחב של משימות ותחומי אחריות, לעתים גם את המשימות החשבונאיות השונות הנוגעות לניהול הספרים של העסק. האם בעל עסק ששכח להוציא חשבונית הוא בהכרח עבריין? המחוקק מכיר בכך שישנן טעויות שנעשו בתום לב ותו לא, אך גם עבירת מס שכזאת העונה לשם עבירת מס טכנית, יכולה להוביל לנקיטת צעדי ענישה כאלו ואחרים.

האם התקיימה כוונה פלילית?

המחוקק יודע להבדיל באופן ניכר בין עבירת מס טכנית שנבעה מהיעדר כוונה פלילית, אך עודנה גזלה כספים מן המדינה, אל מול עבירת מס מהותית שהתבצעה בזדון ובכוונת מכוון.

התנהלות לא תקינה מבחינה חשבונאית עם זאת, יכולה בהחלט לגרור קנסות כבדים מצד רשויות מס. די בכך שסוכן מס הכנסה יערוך עסקה מול בעל עסק, ולא יקבל לידיו את חשבונית המס עד לפרק זמן מסוים, בשביל שישקול כי ייתכן ומדובר בעוד הכנסות רבות שלא דווחו, דבר שיוביל לקנס הנתון לשיקוליו של מס הכנסה.

לצד כל אלו, כל עוד לא התקיימה כוונה פלילית משמעותית המעידה על עבירת מס מהותית, הרי שענישה כבדה יותר אשר יכולה להגיע עד לשנות מאסר בפועל, לא תעלה על הפרק.

באילו דרכים אני עלול/ה להיחשד בעבירת מס מהותית?

הכנסת כספים במזומן וללא הוצאת חשבונית יכולה בהחלט להעיד על כוונה מקדימה להעלים מס מן הרשויות תוך טשטוש העקבות.

כמו-כן, הוצאת חשבוניות פיקטיביות אף היא מעידה באופן שלא ניתן לפרשו לשני פנים, כי אכן התקיימו כאן צעדים לעבירות מס בכוונת תחילה.

דו”ח שנתי אשר נעשה באופן רשלני ומציג דיווחים כוזבים, יכול לחשוף את בעלי העסק אל מול מנעד רחב של ענישה כבדה ומחמירה. וכמוהו גם הצהרת ההון.

חשוב לציין כי את הדו”ח השנתי ואת הצהרת ההון, נוטים בעלי עסקים לערוך תוך שהם אינם בקיאים בתחיקות ובסעיפים הנדרשים. לאור זאת, ייתכנו טעויות אנוש מצערות אשר יובילו לנקיטת צעדים משמעותיים. 

כיצד ניתן להימנע מעבירת מס שלא בכוונת תחילה?

התנהלות חשבונאית תקינה היא המפתח להצלחה בכל עסק ועסק, וכן היא זו שתמנע את ההיתכנות לביצוע עבירה, גם אם ללא כוונת תחילה.

היעזרות באנשי מקצוע דוגמת יועצי מס או רואי חשבון יכולה לסייע רבות, וכל שכן כאשר מדובר בהכנות המקדימות לקראת הגשת דו”ח שנתי למס הכנסה והכנת הצהרת ההון. מעבר של איש מקצוע הבוחן את הדו”חות ושיודע להכווין את בעל או בעלת העסק באשר למסמכים והנתונים להם הוא נדרש, יכולה להוביל לדו”חות המשקפים באופן ברור ומדויק את מצבו של העסק, את הכנסותיהם של בעלי העסק.

ובכל שאלה והתייעצות באשר לעבירות מס, ניתן לפנות למשרדנו. עורך דין מטעם המשרד יבחן את הנושא בקפידה ויתווה עבורכם את האסטרטגיה המשפטית הרצויה.

כתובתינו
מגדל בסר 3, קומה 35, רח’ מצדה 9, בני ברק
03-609-6467
או התקשרו לנייד: 050-7637376
פקס
1533-6096467
דואר אלקטרוני
office@acs-law.co.il
2024 © כל הזכויות שמורות

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות חייגו 03-6096467

או שלחו פרטים ואנו נחזור אליכם