האם וכיצד עבר פלילי משפיע על הוצאת דרכון פורטוגלי ב-2020

1 ינואר 2020

האם עבר פלילי משפיע על קבלה

פורטוגל היא מדינה קטנה יחסית בשפיץ המערבי של אירופה, בין ספרד לאוקיינוס האטלנטי. שנים רבות של דיקטטורה שמרנית, עד לשנות ה-70 של המאה העשרים, גרמו לפורטוגל להישאר מאחור ביחס ליבשת, וגם ההצטרפות שלה לאיחוד האירופי לא סיפקה לכלכלה שלה תנופה אמיתית. על-מנת להתקדם החליטה ממשלת פורטוגל להקל על מי שרוצה לקבל דרכון של המדינה וגם על מי שרוצה להצטרף ל-10 מיליון בני האדם שחיים בה. בנוסף ביקשה הממשלה הנוכחית לכפר על עוול היסטורי מסוף המאה ה-15 ותחילת המאה ה-16 כשהמלך מנואל הראשון, בלחץ אשתו איזבל מאראגון, החליט לגרש יהודים או להמיר אותם בכוח לנצרות. התוצאה: ישראלים רבים – על-פי הערכות מדובר בלפחות מאות אלפים וככל הנראה אפילו מיליונים – זכאים לקבל דרכון פורטוגלי. יחד עם זאת, באופן טבעי, לא כל ישראלי מתקבל בברכה במדינה השלווה גם אם למשפחתו שורשים בה, ובמיוחד מדובר על עבר פלילי.

כיצד קובעת ממשלת פורטוגל את הזכאות לדרכון?

הוצאת דרכון פורטוגלי כרוכה בתהליך בירוקרטי מול הקהילה היהודית במדינה זו וכמובן מול הממשלה שלה. התנאי העיקרי הוא שורשים משפחתיים. אמנם בניגוד למדינות כמו רומניה או פולין שמהן היגרו מאות אלפי יהודים לישראל לאחר הקמת המדינה, מפורטוגל כמעט ולא הגיעו עולים לארץ, אבל בסוף המאה ה-15 חיו שם כ-100,000 יהודים (מתוכם 70,000 היגרו אליה לאחר גירוש ספרד) – ולאלה יש כאן צאצאים.

הבדיקה היא לפי שם המשפחה. אינדיקציה טובה לזכאות היא מדינת המוצא של המשפחה, שכן מרבית המגורשים מפורטוגל היגרו לארצות צפון אפריקה (ממרוקו דרך לוב ותוניסיה ועד מצרים) ולארצות הבלקן (יוון, טורקיה, יוגוסלביה).

אילו עבירות מהוות מכשול בפני קבלת דרכון פורטוגלי?

החוק בפורטוגל לגבי הענקת דרכון לבעלי עבר פלילי קובע כי מי שהורשע בעבירה שהעונש המרבי עליה הוא 3 שנות מאסר או יותר אינו זכאי לתעודה פותחת דלתות זו. חשוב להדגיש שהבדיקה לגבי עונש המקסימום נעשית כמובן בפורטוגל, כך שאין משמעות לסרגל הענישה בישראל ובוודאי שלא לעונש הספציפי שנגזר על אזרח ישראל שהורשע כאן בארץ בעבירה מסוימת.

כך למשל מי שביצע הונאת מס חמורה ונידון על כך ל-6 חודשי מאסר עלול להיתקל בסירוב אם בפורטוגל המעשה הספציפי שביצע נחשב לפשע חמור, ומצד שני תיתכן האופציה של הוצאת דרכון פורטוגלי גם למי שריצה 4 שנות מאסר, אם מדובר על עבירה שבפורטוגל אינה נחשבת לחמורה.

האם ניתן לשנות את העבר הפלילי?

את העבר אי אפשר כמובן לשנות, אבל אם המטרה שלכם היא הוצאת דרכון פורטוגלי ויש לכם רישום פלילי שעלול להוות מכשול כדאי לשקול את האופציה של מחיקתו. מחיקת רישום פלילי אפשרית בתנאים מסוימים, ולשם כך כדאי להתייעץ עם עורכי דין מומחים בנושא זה.

כתובתינו
מגדל בסר 3, קומה 35, רח’ מצדה 9, בני ברק
03-609-6467
או התקשרו לנייד: 050-7637376
פקס
1533-6096467
דואר אלקטרוני
office@acs-law.co.il
2021 © כל הזכויות שמורות

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות חייגו 03-6096467

או שלחו פרטים ואנו נחזור אליכם