רישום פלילי – כל המידע

29 אוקטובר 2019

רישום פלילי – כל המידע

כל עבירה אשר בגינה מורשע אדם וכך גם העונשים אשר מוטלים עליו מוצאים את דרכם לא פעם לרישום פלילי אשר נשאר למשך שנים ארוכות. הרישום הפלילי הוא כזה שנשאר למשך שנים ארוכות ויש לו משמעות רבה. למעשה זכאים גורמים רבים לקבל את המידע ואת פרטי הרישום הפלילי כך שגיליון ההרשעות עשוי להפוך בבוא העת למכשול בעת שהאדם מנסה להתקבל לעבודה או שהוא רוצה לעסוק בעיסוקים שונים. אך חשוב לדעת כי הרישום הפלילי הוא לא רישום נצחי והוא לא אמור להישאר לעד. למרות שנדמה כי מדובר ברישום אשר משקף לנצח את כל ההרשעות של האדם, בפועל המצב הוא ממש לא כזה.

חוק המרשם הפלילי ותקנת השבים

חשוב לדעת כי החוק אשר מסדיר את המרשם הפלילי ואת תקנת השבים קובע גם את מה שיקרה בהמשך. כלומר את התקופה אשר לאחריה יימחק הרישום הפלילי. הוא מסדיר ראשית את הנושא של התיישנות ההרשעות שזה אומר שלאחר תקופת ההתיישנות של ההרשעות הרי שרשימת הגורמים שיכולים לקבל את הפרטים על אודות הרישום הפלילי מצטמצמת בצורה ניכרת.

לאחר תקופה נוספת, בהמשך, עשויות כל ההרשעות להימחק כאשר משמעות המחיקה היא עדיין לא ממש העלמת כל זכר מההאשמה אלא שתימנע מסירת מידע על אותן ההרשעות. חשוב לסייג כי גם בשלב הזה, עדיין יהיו מקרים חריגים אשר בהם כן אפשר יהיה למסור מידע על אודות הרישום הפלילי למרות הזמן שחלף ולמרות המחיקה האמורה.

מי יכול לעיין ברישום הפלילי?

על פי חוק זכאים גופים לקבל את המידע מהמרשם הפלילי. אך לא כל מעסיק פוטנציאלי רשאי לבקש את המידע או לקבל אותה. הגופים שיוכלו לקבל את המידע הם המשטרה, השב”כ, המשטרה הצבאית, מחלקת ביטחון שדה של צה”ל ועוד.

למעשה מסדיר החוק גם את האפשרות של גופים אחרים את קבלת המידע הזה מהמשטרה. כמו לדוגמא גוף אשר מבקש להעניק לאדם מסוים רישיון בעל ערך מהותי כמו רישיון לניהול תיק השקעות או לדוגמא גוף אשר מבקש לבחון את ההתאמה של אדם לכהן במשרה כלשהי, כך גם רשות הרישוי וכדומה. אלו יכולים במקרים רבים לקבל את כל המידע מטעם הרישום הפלילי.

צבא ההגנה לישראל זכאי לקבל גם כן את המידע מהמרשם הפלילי. ולכן במקרים של מועמדים לשירות ביטחון, אשר מעוניינים שעברם הפלילי לא יפגע בסיכוייהם להתקבל למסלולים נבחרים יצטרכו להתייעץ עם עורך דין צבאי על מנת להגיע למסלול הנבחר שעליו חלמו ומבלי שעברם הפלילי יהווה מכשול.

איך מוחקים את הרישום?

וכעת, לשאלת השאלות. איך אפשר למחוק את הרישום הפלילי?

אז למעשה אין כל צורך לפנות בבקשה למחיקת הרישום היות והרישום עוסק בהחלטות כמו גם בקביעות של בית המשפט אשר מהן אין למעשה כל דרך להתחמק. הדבר היחיד הוא פשוט להמתין להתיישנות ולמחיקת ההרשעה. בעת שההרשעה מתיישנת כבר לא ניתן יהיה למסור מידע אודות ההרשעה לגופים המבקשים להעניק את הרישיונות או שאר הגופים השוקלים מועמדות לכהונה, גורמים הזקוקים למידע בעניין התמודדות במכרז ציבורי או לצורך העברת מידע חיוני למדינה זרה וכודמה. נשיא המדינה הוא היחיד שיכול לקצר את תקופת ההתיישנות.

כתובתינו
מגדל בסר 3, קומה 35, רח’ מצדה 9, בני ברק
03-609-6467
או התקשרו לנייד: 050-7637376
פקס
1533-6096467
דואר אלקטרוני
office@acs-law.co.il
2022 © כל הזכויות שמורות

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות חייגו 03-6096467

או שלחו פרטים ואנו נחזור אליכם