יחידת יאח”ה

23 מאי 2019

יחידת יאחה

היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח”ה), היא אחת מהיחידות הבולטות בתוך להב 433 – ושייכת לאגף החקירות והמודיעין במשטרת ישראל. יאח”ה מתמקדת בחקירת פשעי הונאה כלכלית ופשעים חמורים בתחום הפיננסים. יאח”ה עוסקת גם במאבק בעבירות זיוף שונות ובחקירת עבירות של שחיתות במנהל הציבורי. המטה הראשי של יאח”ה שוכן בלוד, אך קיימות גם שלוחה דרומית בבאר שבע, ושלוחה צפונית בחיפה. היחידה נחלקת לארבעה מפלגים: מפלג חקירות כלכליות, מפלגי חקירות א’ ו-ב’ ומפלג מודיעין.

פעילות חקירה מורכבת הדורשת מיומנות ייחודית

פעילותה של יאח”ה מורכבת וייחודית, מאחר והיא מתפרשת על פני מרחבים מקצועיים וגאוגרפיים שונים, ופועלת בין השאר בחשיפה וחקירה של עבירות בגזרות הבאות:

– עבירות כלכליות במגזר העסקי ובתחומי שוק ההון.

– עבירות שחיתות במנהל הציבורי, הן במישור הארצי והן במישור המקומי.

– עבירות הונאה מתוחכמות – חקירה שמחייבת רמת מיומנות ומומחיות מיוחדת.

– עבירות הונאה שחורגות בחלקן או בכללותן מגבולות ומתחומי מדינת ישראל. מצב זה מחייב יצירת חקירות מורכבות ושיתופי פעולה עם גופי חקירה ושיטור בינלאומיים.

– עבירות רגישות, מורכבות וייחודיות, שהועברו לחקירת היחידה בהוראת מפכ”ל המשטרה, היועץ המשפטי לממשלה או פרקליט המדינה.

בשל הרגישות, המורכבות והמיומנות הנדרשת, כל החוקרים ביחדת יאח”ה הינם קצינים בעלי התמחויות מקצועיות מיוחדות, ובהם משפטנים ועורכי דין, רואי חשבון, כלכלנים מנוסים וכדומה.

מאחורי הקלעים של חקירה ביאח”ה

שמה של היחידה הארצית לחקירות הונאה עולה בתודעה ובאמצעי התקשורת פעמים רבות סביב מעצרים מתוקשרים וחשדות נגד בכירים ומפורסמים. אך הפרשיות המתוקשרות שמגיעות לתקשורת הן רק חלק קטן מן העבודה השוטפת של יאח”ה, שמנהלת חקירות רבות, מסביב לשעון, בעזרת מאות אנשי מקצוע, בלשים וחוקרים. החקירות ביאח”ה כוללות עדויות רבות, הוצאת צווי חיפוש, מעבר על מסמכים חשובים רבים, ישיבות עדכון יומיומיות ועוד. החקירות מתנהלות על ידי צוותים ייעודיים – לכל צוות מתמנה ראש צוות חקירה. צוות חקירה מתמקד בחשוד או בתחום כלשהו בפרשה מסוימת, מתעד כל פעולת חקירה, ומכין תיק שבו מרוכזים החשדות וכן הראיות הכתובות, החומרים שנאספים מעבודת השטח והשאלות שעודן פתוחות. לצדם של החוקרים פועלים גם צוותים של פרקליטות המדינה, שמלווים חלק מן החקירות באופן צמוד, בוררים ראיות ומסייעים בהכנת התשתית הראייתית והתיק למשפט.

מקרי חקירה מפורסמים שניהלה יאח”ה

היחידה הארצית לחקירות הונאה מגלה, חושפת וחוקרת פרשות רבות – חלקן פרשות שנחקרות משך זמן רב באמצעים סמויים ומורכבים. בין מקרי החקירה המפורסמים שנהלה יאח”ה מצויות פרשות שקשורות בקבלת כספים שלא כדין על ידי פוליטיקאים ברמה הארצית וברשויות המקומיות, עבירות שוחד של בכירים בשלטון המקומי, ופרשה שבה מעורבים רופאים בכירים, בחשד שגבו סכומי כסף גבוהים ממטופלים, וגרפו רווח לכיסיהם. חקירה בולטת ומתוקשרת שנהלה יאח”ה היא החקירה בפרשת הולילנד, שבסיומה הומלץ להגיש כתבי אישום נגד ראש הממשלה דאז, אהוד אולמרט, ואישי ציבור נוספים. מקרה חקירה מפורסם אחר הוא זה של ראש עיריית בת ים לשעבר, שהורשע בסיום חקירתו בעבירות של קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ועוד.

פרשות שחקרה יאח”ה ונוגעות לעולם הכלכלי-עסקי, הן בין היתר חקירתו של איש העסקים דני דנקנר, שהורשע בעבירות של הפרת אמונם בתאגיד וקבלת דבר בתחבולה, ואיש העסקים בני שטיינמץ – שנעצר ונחקר בחשד לביצוע עבירות של שוחד, זיוף מסמך, הלבנת הון, רישום כוזב במסמכי תאגיד וכן מרמה והפרת אמונים. במקרה זה, נוהלה החקירה על ידי יאח”ה ובשיתוף פעולה עם גופי חקירה בינלאומיים והרשות לאיסור הלבנת הון.

 

עורך דין פלילי ומסים – מעורבות וייצוג בחקירות יאח”ה

משרד אגמי כהן סבג ושות’ כולל צוות עורכי דין ומערך תמיכה אדמיניסטרטיבי מקצועי ומיומן, לשם ייצוג בכל סוגי העבירות הפליליות שקיימות בספר החוקים הישראלי. המשרד פועל להשגת התוצאות המשפטיות המיטביות עבור לקוחותיו, ופועל לייצוג נחקרים וחשודים בעבירות שוחד, צווארון לבן, קבלת דבר במרמה, הפרת אמונים, עבירות על חוק איסור הלבנת הון, עבירות מס וניירות ערך, עבירות הונאה וזיוף, מיסוי מקרקעין ועוד. אם נמצאתם נחקרים או זומנתם לחקירה ביאח”ה, דאגו בהקדם לייצוג מקצועי ומיומן, מידי עורכי דין פלילי ועורך דין מסים, המצויים ומנוסים בעבודה מול היחידה הארצית לחקירות הונאה, רשויות המס, פרקליטות המדינה ומערכת המשפט.

כתובתינו
מגדל בסר 3, קומה 35, רח’ מצדה 9, בני ברק
03-609-6467
או התקשרו לנייד: 050-7637376
פקס
1533-6096467
דואר אלקטרוני
office@acs-law.co.il
2024 © כל הזכויות שמורות

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות חייגו 03-6096467

או שלחו פרטים ואנו נחזור אליכם