הסדר מותנה

30 יולי 2019

עורך דין פלילי

על פי חוק סדר הדין הפלילי, יכולות רשויות התביעה במדינת ישראל להורות על סגירת תיקים נגד חשודים תוך קיומם של תנאים מסוימים. למעשה ניתן גם להימנע מהגשה של כתב אישום כאשר במקרים מן הסוג הזה יירשם על אותו מקרה כי התיק נסגר בעילת – ‘סגירת תיק בהסדר מותנה”.
ישנה שורה של תנאים אשר רק אם החשוד יעמוד בהם או אז אפשר יהיה להשיג את סגירת התיק.
אחד מהתנאים הוא כי על החשוד להודות כי הוא אכן ביצע את העבירות אשר מיוחסות לו תוך שהוא מקיים את כל התנאים אשר נקבעו בהסדר בין הרשות התובעת לבינו.
אם החשוד יפר את אחד מתנאי ההסדר אשר הושגו בינו לבין התביעה, יוביל הדבר לפתיחה מחדש של כל ההליכים הפליליים שנעצרו כמו גם העמדה לדין.

מהו הסדר מותנה ומהן המטרות של ההסדר המותנה?

לפני הכול נגדיר.
חוק ההסדר למעשה מסמיך את רשויות התביעה ומאפשרים לו לסגור תיקי חקירה שנפתחו נגד חשוד, זאת בעילה של סגירה בהסדר מותנה.
החשוד יכול להיות גם חברה או תאגיד וכמובן גם אדם פרטי. ברגע שהחשוד הודה בכל העובדות אשר אלו מהוות את העבירה אשר בה הוא מואשם והוא הסכים לעמוד בכל התנאים אשר נכללים בהסדר המותנה, הוא יכול ליהנות מגירה של התיק כמו גם מביטול כתב האישום.

מי מרוויח מההסדר הזה מלבד החשוד?

למה בעצם ישנו אינטרס כזה למדינה ומדוע היא מוכנה לסגור תיקים ואף לבטל כתבי אישום והרשעות? אז חשוב לדעת כי קיים פה אינטרס משותף. גם המדינה יוצאת נשכרת מההסדר המותנה. כי באופן כזה מופחת העומס אשר מוטל על בתי המשפט כמום על רשויות התביעה. כאשר מדובר בתיקים פחות חמורים אכן אין מניעה להגיע להסדר כזה כאשר בעקבות זה מסוגלים בתי המשפט ורשויות התביעה להפנות את המשאבים לתיקים שהם חמורים יותר וכאלה אשר בהם ישנם נאשמים בעבירות חמורות יותר.

הרתעה ציבורית

חשוב לציין כי ישנם מקרים רבים אשר בהם מתבצע ההסדר המותנה באופן מידי ומהיר במיוחד כך שהתוצאה היא כי ההרתעה הציבורית גוברת.
ברור אם כן כי ישנם מרוויחים רבים מלבד החשוד מכל הסיפור הזה של ההסדר המותנה.

אלו עבירות יכולות להיות כלולות בהסדר המותנה?

האחריות וההכרעה בדבר העבירות אשר יכולות להיות כלולות בהסדר המותנה הן בידיו של היועץ המשפטי לממשלה. והוא זה שיכול לקבוע אילו עבירות ובאילו נסיבות תיכללנה בהסדר ואלו עבירות ניתן להוסיף או לגרוע מן ההסדר בהתאם לנסיבות. כך שלא נוכל למנות כאן רשימת עבירות שאותן לא צריך לחשוש מלעבור…
באופן כללי ניתן לומר כי עבירות קלות או עבירות אשר בוצעו בנסיבות מקלות כמו גם בהתחשב בנסיבות אשר הובילו לביצוע העבירה, נקבע האם ניתן להוביל להסדר מותנה.

כתובתינו
מגדל בסר 3, קומה 35, רח’ מצדה 9, בני ברק
03-609-6467
או התקשרו לנייד: 050-7637376
פקס
1533-6096467
דואר אלקטרוני
office@acs-law.co.il
2022 © כל הזכויות שמורות

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות חייגו 03-6096467

או שלחו פרטים ואנו נחזור אליכם