מתי עבירת תעבורה נחשבת לעבירה פלילית?

27 מאי 2021

traffic-offense

לא כל תאונת דרכים שנגרמה בשל עבירת תנועה, תגרום לפתיחת הליך פלילי כנגד הנהג: לעבירות תנועה יש טווח רחב של חומרה, כאשר רק העבירות שנחשבות לחמורות – או עבירות אשר גרמו לנזקים קשים, הם אלה שתיחשבנה לפליליות לצורך הליך אישום, כאשר רק במקרים החמורים ביותר ייפתח תיק כנגד האשמים. במקרים של הגשת כתב אישום והתמודדות עם תיק פלילי, סיוע של עורך דין תעבורה אשר מומחה לדיני פלילים יוכל להמתיק את הענישה ובמקרים מסוימים אפילו לבטלה.

מה ההבדל בין עבירות תנועה קלות לבין חמורות? 

חשוב לציין כי כלל עבירות התנועה הן, למעשה, נוגדות את החוק כך שבהגדרה ה"יבשה" כולן בעצם פליליות. עם זאת, הנזק הנגרם בעקבות ביצוע עבירת תנועה ודרגת החומרה שלו, יוכל להבדיל בין מקרים שיובילו לענישה קלה כגון קנס כספי לא גבוה, לבין מקרים שיחייבו העמדה לדין שהשלכותיה לרוב מכריעות הרבה יותר, עבור מי שביצע את העבירה. כאשר עבירת תנועה תוביל להעמדה לדין של הנהג, המשמעויות לא יהיו פשוטות, החל מקנסות גבוהים, דרך שלילת רישיון הנהיגה ועד למאסר בפועל.

עבירות תנועה "קלות" יכולות להיות חנייה אסורה, התעלמות מתמרורים ואי ציות להם, נהיגה בלי חגורת בטיחות ועוד. עבירות תנועה חמורות הן, כאמור, קשות יותר – למשל אי ציות לרמזור שהוביל לתאונת דרכים קשה, תאונת פגע וברח לאחר עבירת תנועה, נהיגה בשכרות ועוד. ניתן לראות כי ייתכן שהעבירה עצמה תהיה זהה, אך כאשר תוצאותיה חמורות – רק אז היא תיחשב לכזו המצדיקה פתיחת הליך פלילי.

מהן השלכותיו של תיק פלילי עבור הנהג שביצע עבירת תנועה?

פתיחת תיק פלילי עלולה להגביל באופן ניכר את הנאשם, הן בטווח המיידי והן לטווח הארוך. כאשר הענישה תהיה שלילת רישיון לתקופה של מספר חודשים, מדובר בהשפעה מיידית שתערער את חייו וכך גם כאשר מוטל על הנאשם קנס כספי. חשוב לזכור עם זאת, שמעבר לנזקים הללו – נהגים הנמצאים אשמים בעבירות תנועה חמורות, עלולים לסבול מתוצאות מעשיהם גם בעתיד, למשל אם ירצו למצוא עבודה הכוללת נהיגה, או כאשר יבקשו להיבחן למשרה בשירות המדינה ועוד.

כיצד עורך דין יכול לסייע לנהגים שהוגש נגדם כתב אישום?

עורך דין תעבורה הינו פרקליט המומחה בדיני תעבורה והוא יכול לייצג נאמנה את שני הצדדים של עבירת התנועה: הנאשם והקורבן. כאשר פרקליט לדיני תעבורה נדרש לייצג נהג, המואשם בעבירת תנועה חמורה ומוגש נגדו כתב אישום, סביר להניח שמדובר במקרה שבו בכל מקרה הנאשם ייאלץ לשאת בעונש כלשהוא כיוון שהאחריות לנזקים שנגרמו הינה, באופן ברור, מוטלת על כתפיו.

עם זאת, הליווי המקצועי של עורך דין תעבורה יכול לעזור, במקרים רבים, ב"המתקת הענישה", או בהחלפה של העונש ממאסר על תנאי, למשל, לקנס כספי. בנוסף, עורך הדין יכול להוביל מהלך של מחיקת רישום פלילי, שנוצר בעקבות תאונת דרכים שהוכח כי התרחשה ללא אשמה של הלקוח שלו

כתובתינו
מגדל בסר 3, קומה 35, רח’ מצדה 9, בני ברק
03-609-6467
או התקשרו לנייד: 050-7637376
פקס
1533-6096467
דואר אלקטרוני
office@acs-law.co.il
2021 © כל הזכויות שמורות

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות חייגו 03-6096467

או שלחו פרטים ואנו נחזור אליכם