הטרדה מינית בקרב חיילים

14 אוקטובר 2020

הטרדה בצבא

לאחרונה אנו נתקלים במקרים רבים של הטרדה ופגיעות מיניות במהלך השירות הצבאי, שמהווים עילה לתביעות פליליות ואזרחיות. המאמר יעסוק בדינה של תלונה על הטרדה מינית בקרב חיילים ויביא דוגמאות בנושא.

מה אומר החוק לגבי הטרדות מיניות?

על פי חוקי מדינת ישראל הטרדה מינית מוגדרת כפגיעה בכבודו של אדם, בחירותו ובפרטיותו, כאשר היא נעשית בהתייחסות משפילה ביחס לנטיותיו המיניות, כהצעה או הערות בעלות אופי מיני חוזרות ונשנות, כסחיטה באיומים ויחסי מרות וכפרסום תמונה או הקלטה בעלות אופי מיני ללא הסכמה. חוקים אלו חלים גם על חיילי צה”ל, אך בשונה מאדם שעבר הטרדה מינית באזרחות, ניתן לתבוע בבית דין צבאי פלילי את החייל הפוגע.

זוהי גם עבירת משמעת צבאית ובנוסף ניתן להגיש כנגדו תביעה אזרחית ללא הוכחת נזק. הטרדות מיניות בצה”ל ובכלל, מסבות לנפגעים לא רק נזקים פיזיים, אלא אף נזקים נפשיים שיהיו להם השלכות גם לאחר השחרור מהצבא.

תביעת נכות בגין הטרדה מינית בשירות הצבאי

גבר או אישה שעברו פגיעה מינית בצבא ומן הסתם נפגעו פיזית ונפשית, יכולים לתבוע את משרד הביטחון ולקבל הכרה כנכי צה”ל. הנכות מאפשרת לקבל פיצוי כספי, תגמול חודשי וזכויות נוספות. כל זאת בתנאי שהמקרה והנזק הוכחו, מה שעלול לגרום להתשה ולאי יכולת להוכיח כאשר מדובר במקרים של מילה כנגד מילה. בנוסף, לאחר 3 שנים מיום השחרור כבר לא ניתן להגיש תביעת נכות להכרה כנכה צה”ל בעקבות פגיעה מינית.

כיצד צה”ל מתייחס לתלונות על הטרדות מיניות?

הטרדה מינית בצבא מתייחסת לא רק ליחסי מרות בין מפקד לחייליו, אלא גם ליחסים בין החיילים לחיילות או בין אלה המטרידים חיילים בני אותו מין. במקרים של פגיעה או הטרדה מינית החיילים חייבים להגיש תלונה קרוב ככל האפשר למועד בו התרחש האירוע. ניתן להתלונן אצל המפקדים או גורמים אחרים ביחידה ואף ישירות למצ”ח. יועצת הרמטכ”ל לענייני נשים היא האחראית הישירה לטיפול בתלונות אלו. באמצעותה מקבלים סיוע רפואי, ייעוץ והדרכה. מעבר לכך ניתן להגיש תביעה אזרחית עבור פיצוי כספי.

דוגמאות להטרדות מיניות בצבא

אחת הדוגמאות מספרת על חיילת שנפגעה במהלך השירות ועקב הפגיעה סבלה ממחלת נפש שהתפרצה תקופה לאחר מכן. היא הייתה צריכה להוכיח שלא הייתה לה מחלת נפש לפני הפגיעה על מנת לקבל הכרה כנכת צה”ל. דוגמה אחרת מספרת על חייל שהגיש תלונה בגין הטרדה מינית עקב נטיותיו המיניות והטיפול היה העברתו לבסיס אחר וסיוע נפשי. במקרה המתוקשר של הקצין אופק בוכריס שהואשם בהטרדה מינית, הגיעו לעסקת טיעון כיוון שהוא פנה לתקשורת והקים קול מחאה המוני.

לסיכום, על מנת להגיע לתוצאות טובות ולקבל את הזכויות המגיעות לנפגעים מהטרדה מינית בצבא, צריך להוכיח קשר סיבתי ועובדתי, ולכן חשוב לקבל ליווי וייצוג של עורך דין פלילי המתמחה בנושא.

כתובתינו
מגדל בסר 3, קומה 35, רח’ מצדה 9, בני ברק
03-609-6467
או התקשרו לנייד: 050-7637376
פקס
1533-6096467
דואר אלקטרוני
office@acs-law.co.il
2022 © כל הזכויות שמורות

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות חייגו 03-6096467

או שלחו פרטים ואנו נחזור אליכם