האם כל עבירת תנועה היא עבירה פלילית?

1 אוקטובר 2020

traffic-offense

כמעט כולנו עוברים עבירות תנועה במהלך החיים, מקבלים קנסות, נקודות ולעיתים זימון לקורס נהיגה מונעת. ישנן עבירות תנועה הנחשבות לפליליות שהינן בעלות השלכות פחות טובות, ולפיכך יש להבדיל ביניהן. המאמר יפרט אילו עבירות תנועה הן פליליות ואלו לא, ומה מומלץ לעשות בעניינן.

עבירות תנועה קלות

עבירות תנועה קלות על פי חוקי התעבורה הן עבירות שניתן בגינן קנס כספי או אפשרות להישפט. עבירות כאלו כוללות אי ציות לתמרורים, מהירות מופרזת, אי חגירת חגורת בטיחות, שימוש בטלפון, רישיון שאינו בתוקף, עבירות חנייה וכד’. ישנן גם עבירות גבוליות כמו: אי מתן זכות קדימה, נסיעה ברמזור אדום, נהיגה בזמן שלילת רישיון ועוד.

ככל שהעבירה חמורה יותר, נצברות לנהג העובר אותן נקודות על מנת להטיל עליו קנס, קורס נהיגה מונעת או פסילת רישיון. מטרת צבירת הנקודות היא למנוע עבירות תעבורה ולהרתיע את הנהגים. ניתן לצבור 20 נקודות במשך שנתיים, ויותר מכך, הנקודות עלולות להמשיך ולהיצבר ל-4 שנים ברציפות. רק לאחר שהנהג עבר קורס לנהיגה מונעת ושילם את הקנסות שהוטלו עליו, או הסתיימה תקופת פסילת הרישיון שלו – תוקף הנקודות יפוג.

עבירות תנועה פליליות

רישום פלילי וענישה בהתאם יתרחשו במקרים של עבירות תנועה חמורות. עבירת התנועה הפלילית החמורה ביותר היא גרימת מוות ברשלנות. לקטגוריה זו נכנסים נהגים שגרמו לתאונת דרכים כאשר נהגו בגילופין או תחת השפעת סמים, חצו מסילת רכבת בניגוד לתקנות, או נהגו תחת פסילה או ללא רישיון.

יש להבדיל בין תאונות הנגרמות מחוסר תשומת לב לבין תאונות שנגרמו עקב נסיעה ברמזור אדום או בעקיפת רכב על קו הפרדה רציף. בנוסף, התנהגות הנהג בעת תאונת דרכים תשפיע על חומרת העבירה הפלילית. כלומר, בתאונות פגע וברח או בהעלמת ראיות, הענישה תהיה חמורה יותר.
אם כן מה הן ההשלכות של עבירה פלילית? במקרים כאלו, מלבד קנס גבוה, רישיון הנהיגה עלול להישלל לצמיתות. כמו כן, בהתאם לחומרת העבירה ייגזר מאסר על תנאי או מאסר בפועל או שירות לתועלת הציבור.

פנייה לייעוץ משפטי

כל נהג הנאשם בעבירת תנועה רשאי להיוועץ בעורך דין מומחה לתעבורה. במידה ועבירת התנועה פלילית, חשוב להתייעץ עם עורך דין תעבורה שהוא גם עורך דין פלילי. במידת הצורך, עורך הדין ייצג את הנהגים המואשמים בעבירות תנועה פליליות בבית משפט.

טיפול בתיק פלילי מצריך מומחיות בסיטואציות מורכבות, כדי להפחית את הענישה, או למנוע אותה כשאינה מוצדקת, ולבטל את הרישום הפלילי. לצמצום הנזק ישנה חשיבות רבה כדי שלא יהיו תוצאות בלתי הפיכות. לפיכך, מומלץ לא להתמודד לבד, אלא לפנות לעורך דין בעל ניסיון ומומחיות עם הצלחות מוכחות. ככל שעורך הדין מקצועי יותר ומעניק ייצוג ברמה גבוהה, כך יגדל הסיכוי להקל על העונשים שייקבעו על ידי בית המשפט.

כתובתינו
מגדל בסר 3, קומה 35, רח’ מצדה 9, בני ברק
03-609-6467
או התקשרו לנייד: 050-7637376
פקס
1533-6096467
דואר אלקטרוני
office@acs-law.co.il
2022 © כל הזכויות שמורות

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות חייגו 03-6096467

או שלחו פרטים ואנו נחזור אליכם