האם הטרדה מינית היא עבירה פלילית?

27 יולי 2021

צו למניעת הטרדה מאיימת

מהי הטרדה מינית? מדובר על פגיעה בכבוד האדם, בחירות שלו, בגוף שלו ובזכות שלו לאוטונומיה אישית. האם הטרדה מינית נחשבת לעבירה פלילית? התשובה היא חד משמעית – כן. 

מה קובע החוק להטרדה מינית?

החוק נחקק בשנת 1998 ולפיו יש איסור על הטרדה מינית וכמו כן על התנכלות הנעשית על רקע מיני. איזה אירועים מוגדרים כהטרדה מינית?

-פרסום סרטון או תמונה שיש להם אופי מיני וזאת ללא הסכמה מפורשת מהמצולם.

-סחיטה הנוגעת למעשה מיני.

-התבטאות מינית כלפי אדם אחר.

-הצעות שיש להן אופי מיני.

-אמירות שיש להן אופי מיני

-התנכלויות שמקורן בהטרדות מיניות.

מה קובע החוק לגבי הטרדה מינית במקום העבודה?

האחריות מוטלת על המעסיק במקום העבודה. במסגרת החוק, עליו לקבוע מנגנון לטיפול בתלונות על בסיס הטרדה מינית וכמו כן, יש חובה לטפל כמה שיותר מהיר במידה והוא מודע למקרה או מקרים של הטרדות מיניות במקום העבודה. מעבר לכך, אם מועסקים למעלה מ-25 עובדים, יש חובה לפרסם נוהל בכל הקשור לטיפול בהטרדות מיניות וכמו כן לפרסם את החוק וכל זאת במקום בולט לעין. מעסיק שלא יעשה כך, עשוי להיות חשוף לקנסות. עוד נציין שבמידה ועובד הגיש תלונה על הטרדה מינית או תביעה נגד המעסיק או עובד אחר, יש איסור להפלות אותו או לפגוע במעמד שלו. במידה והמעסיק לא יטפל כראוי בתלונות ולא ימלא את דברי החוק, הוא יהיה חשוף לתביעה אזרחית שתוגש מטעם העובד. 

מהו העונש על הטרדה מינית?

מדובר על עבירה פלילית ומבחינת העונש, הוא עשוי להשתנות בהתאם למקרה. לדוגמה, אם מדובר על הטרדה מינית שכללה הצעה מינית חוזרת את התבטאות מינית, אז העונש יעמוד על שנתיים מאסר. במידה ומדובר על מקרה בו צולם סרטון או תמונה עם אופי מיני וללא הסכמה, הרי שהעונש יעמוד על חמש שנות מאסר. במידה ומדובר על התנכלות שיש לה אופי מיני, אז העונש יעמוד על שלוש שנות מאסר. אם מדובר על מצב של הטרדה והתנכלות, העונש יעמוד על ארבע שנות מאסר.

האם ניתן להגיש תביעה אזרחית בגין הטרדה מינית?

בהחלט. ניתן להגיש תביעה מבלי לצורך להוכיח נזקים. גובה התביעה עד 120,000 שקלים. במידה ויש הוכחת נזק, סכום התביעה יהיה הרבה יותר גבוה.

הוטרדתם מינית? מה עליכם לעשות?

יש להגיש כמה שיותר מהר תלונה במשטרה וכמו כן להגיש תביעה אזרחית. אם ההטרדה בוצעה במקום העבודה, אז מומלץ גם לערב עורך דין שיש לו התמחות בתחום כמו עו”ד הטרדה מינית בעבודה. כאשר אתם בוחרים עורך דין, בדקו האם יש עליו המלצות, האם יש לו דירוג גבוה, האם יש לו ניסיון במקרים דומים וכו’. ספרו לו על המקרה שלכם ובדקו מה הוא מייעץ לעשות.
שיהיה בהצלחה! 

כתובתינו
מגדל בסר 3, קומה 35, רח’ מצדה 9, בני ברק
03-609-6467
או התקשרו לנייד: 050-7637376
פקס
1533-6096467
דואר אלקטרוני
office@acs-law.co.il
2022 © כל הזכויות שמורות

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות חייגו 03-6096467

או שלחו פרטים ואנו נחזור אליכם