קבלה לעבודה עם רישום פלילי

27 יולי 2021

כאשר מועמד עובר בהצלחה את ראיון הקבלה למקום העבודה, הוא ממשיך לשלב הבא והוא חתימה על חוזה עבודה. על כל הצדדים הרשומים בחוזה, חלה חובת תום הלב וחובת הגילוי ויש איסור לתת פרטים כוזבים או להסתיר פרטים שיש חובה לגלות אותם. למרות זאת, יש מספר איסורים שחלים על המעסיק. לדוגמה, אסור לו לשאול מועמדת האם היא בהריון, אסור לו לבקש מידע על פרופיל צבאי של מועמד או מועמדת וכמו כן אסור לו לדרוש תדפיס רישום פלילי שכן הוא חסוי.

בואו נדבר קיומו של רישום פלילי

למעשה, כאשר יש לאדם רישום פלילי במשטרה, יש הגבלה לגבי היכולת שלו לעסוק במקצועות מסוימים. למעסיק אסור לדרוש ממנו להמציא תדפיס רישום שלילי. אם יש דרישה כזאת, הרי שמדובר על עבירה פלילית לכל דבר ועבירה הנחשבת לחמורה ויכולה לגרור עונש מאסר. במידה והמעסיק רוצה לבדוק רישום פלילי, הוא זכאי לקבל אותו ישירות מהמשטרה ולא מהמועמד או המועמדת לעבודה. 

באיזה מקצועות לא ניתן לעבוד אם יש רישום פלילי?

אם יש הרשעה פלילית בביצוע עבירות מין, הרי שלא ניתן לעבוד עם קטינים, חסרי ישע או בעלי מוגבלות שכלית. כמו כן, הרשעה פלילית גם לא תאפשר לקבל תפקיד בכיר בכהונה ציבורית ולא תאפשר השתתפות במרכז ציבורי. כמו כן, לא יהיה ניתן לעבוד במקצועות כגון, סוכן ביטוח, מתווך נדל”ן, נהג אוטובוס בתחבורה הציבורית, סוכן מכס ועוד.

האם המעסיק יכול לשאול לגבי עבר והרשעות פליליות?

כאן נחדד ונציין שלפי החוק, המעסיק יכול לבקש חתימה על תצהיר בפני עורך דין על היעדר של רישום פלילי. כל השגה של תדפיס רישום שלילי ללא אישור מפורש מהמועמד הוא עבירה פלילית לכל דבר שהדין שלה הוא שנתיים מאסר. אגב, אם המועמד הסכים למסור את המידע החסוי שנמצא בתדפיס הרישום הפלילי, הוא יכול להציג רק את העמוד הראשון בו כתובים הפרטים שלו. בעמוד זה, לא מצוין מידע לגבי הרישום המשטרתי, כך שהמועמד יכול להיות בטוח שהוא לא יחשוף מידע חסוי בפני המעסיק. 

שאלות ותשובות לגבי רישום פלילי

-האם ניתן למחוק רישום פלילי?
אם התיק לא הגיע לבית המשפט ולא הייתה הרשעה אך יש רישום פלילי, אז אפשר לפנות לקצין החקירות ולהגיש בקשה למחיקת רישום פלילי. במידה והייתה הרשעה אך לא חלפה תקופת ההתיישנות, אז אפשר לפנות לנשיא המדינה ולבקש חנינה.

כיצד דיני עבודה באים לידי ביטוי במישור הפלילי?

נביא מספר דוגמאות:

-אי תשלום שכר מינימום – מדובר על עבירה שגוררת עונש מאסר או קנס כבד וכמו כן רישום פלילי.

-עבירה על חוק שעות עבודה ומנוחה.

-הטרדות מיניות במקום העבודה

-ועוד

במידה וחוויתם מקרים כמו המתוארים בדוגמאות שהוזכרו לעיל, אז מומלץ לפנות כמה שיותר מהר לייעוץ עם עורך דין דיני עבודה וכמו כן עם עו”ד פלילי. שיהיה בהצלחה!

כתובתינו
מגדל בסר 3, קומה 35, רח’ מצדה 9, בני ברק
03-609-6467
או התקשרו לנייד: 050-7637376
פקס
1533-6096467
דואר אלקטרוני
office@acs-law.co.il
2022 © כל הזכויות שמורות

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות חייגו 03-6096467

או שלחו פרטים ואנו נחזור אליכם