כיצד פנקס חשבוניות תקין יגן עליך מעבירה פלילית

22 נובמבר 2021

מסירה משפטית הינה מסירה המתייחסת למסירה של מסמכים ודברים חסויים אל בתי המשפט, משרדי עורכי דין, משרדי ראיית חשבון, ובעיקר משרדים ממשלתיים בדחיפות מהירה במיוחד

על פי חוק, עוסק מורשה מחויב להפיק חשבוניות מס / קבלה לכל עסקה. פנקס חשבוניות מכיל חשבוניות אותן ניתן להפיק לכל עסקה שמבוצעת.
ניהול תקין והימנעות מהפקת חשבוניות כוזבות או מטעויות בהפקת חשבוניות קריטיים לניהול העסק, כיוון שהפקת חשבוניות פיקטיביות נחשבת לעבירת מס והינה עבירה פלילית. עבירה זו יכולה להגיע לקנסות כבדים עד 7 שנות מאסר בפועל ורישום פלילי.
משמעות החשבונית עבור עוסק מורשה היא הצגת הסכום שמדווח לרשויות המס כמו כן, גובה המע”מ שנגבה מהלקוח. החשבוניות מיועדות גם עבור ניכוי מס תשומות ולכן, חריגה מהסכום המבוקש או המצאת חשבונית פירושה דיווח שגוי לרשויות המס שלא תואם ומשקף את העסקה שבוצעה בפועל.
יש לציין בחשבונית את הסכום המדויק של העסקה שהתקיימה זאת על פי הוראות מס הכנסה (ניהול פנקסי חשבונות) תשל”ג 1973.

כיצד להפיק פנקס ותקין?

חשוב מאוד לנהל את פנקס החשבוניות באופן תקין וגם להפיק בבית דפוס דיגיטלי פנקס עם חשבוניות על פי הדרישות.
חשוב להקפיד על הכללים ולציין את פרטי העסקה כמו גם צורת התשלום כשבפנקס יש למלא את פרטי העוסק, מספר עוסק, תאריך הפקת החשבונית, מספר תעודת המשלוח, שם הלקוח והכתובת שלו, תיאור הסחורות או השירות שניתן, היחידה שלפיה נמדדת הכמות, מחיר היחידה וסכום החשבונית. בנוסף, עליכם לציין מספר עוקב על מנת שיהיה מעקב על החשבוניות ולא לשכוח את חתימת המקבל אלא אם כן נשלחה הקבלה כממסך ממוחשב.
באופן עקרוני, הוראות בדבר ניהול פנקסי חשבונות של הכנסה מתייחסות במסגרת החוק לבעלי משלח יד שונים והוראות ייחודיות למשלחים ספציפיים כמו קבלנים, רופאים, סיטונאים, חקלאים, קמעונאים, סוכני ביטוח, יהלומנים ועוד.
יש להימנע מביצוע טעויות שיכולות להיחשב כעבירות מס של חשבוניות, כמו הפקת חשבוניות כוזבות על עסקאות שכלל לא בוצעו רק לצורך החזרי מס או העלאת שווי העסקה מכפי שבוצעה בפועל על מנת לקבל החזר מע”מ גבוה יותר. 

שינויים בעיצוב פנקסי חשבוניות ממותגים

הפנקסים של פעם היו סטנדרטיים ללא מעוף עיצובי ואילו היום כבר ניתן לעצב פנקסים ממותגים בצבעוניות משתנה ולהזמין הדפסת פנקסי חשבוניות על פי עיצוב בהתאמה אישית או לעצב אונליין ולקבל את הפנקסים בגימור, בכמות ולפי הנראות המבוקשת כשכאמור, יש להקפיד להשתמש בפנקס בכל ביצוע עסקה.

חשוב למלא את כל הפרטים החיוניים בהפקת החשבוניות כאשר לא מזמן חל תיקון לחוק עם מספר הבהרות כגון מילוי תעודת זהות לגבי יחיד שהוא תושב ישראל – מספר זהותו במרשם האוכלוסין ובכל הנוגע לגבי יחיד שאין לו מספר זהות במרשם האוכלוסין – מספר דרכון או מספר תעודת מסע ושם המדינה שבה הוצא הדרכון או תעודת המסע ולגבי תאגיד רשום – מספר הרישום במרשם המתאים. אפשר להדפיס מראש חשבוניות בפנקס כך שהפרטים הקבועים יהיו כבר מודפסים וייחסך זמן במילויים או להותיר מקום ריק ולמלא כל פעם מחדש בכתב יד – תלוי בכם.

לרוב הפורמטים המוצעים להדפסה דיגיטלית של פנקסי חשבוניות הם: חשבוניות 4A, חשבוניות 5A, פנקסים שמגיעים ברביעיות או בשישיות לחיסכון בנייר כאשר החשבוניות ממוספרות מ-001 ויש לשמור על רצף תקין למניעת כפילויות במספרי החשבוניות.

ניתן לעצב את הפנקסים לבד באמצעות ממשק אונליין ידידותי או להסתייע בעזרה מגרפיקאי מקצועי לעיצוב והפקת חשבוניות שימתגו אתכם ויהיו גם תקינות על פי חוק.
זכרו שהחשבוניות גם מציגות את הפעילות המקצועית והעסק שלכם ולכן, כדאי להשקיע במיתוגן כולל לוגו, סלוגן או משפט הנעה לפעולה ופרטי התקשרות. לא לשכוח לתייק את החשבוניות ולשמור עליהן לצרכי ניהול ספרים והגשת חשבוניות למס הכנסה.  

כתובתינו
מגדל בסר 3, קומה 35, רח’ מצדה 9, בני ברק
03-609-6467
או התקשרו לנייד: 050-7637376
פקס
1533-6096467
דואר אלקטרוני
office@acs-law.co.il
2022 © כל הזכויות שמורות

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות חייגו 03-6096467

או שלחו פרטים ואנו נחזור אליכם