מתי יכנס עורך דין פלילי לתמונה – בעת אלימות במשפחה

13 אוקטובר 2021

צו למניעת הטרדה מאיימת

אלימות במשפחה זה נושא מורכב וכזה שיש לגשת אליו בעדינות ורגישות מירבים. לא מדובר על עוד מקרה של מעבר באור ירוק או של סכסוך גירושין פשוט, מדובר על תחום אפל, מורכב, מלא בסיפורים לא נעימים שדורשים הבנה מקצועית מעמיקה של התחום והיכרות עם העולם המשפטי בהקשר הזה. 

כאשר שואלים מה ההבדל בין התחום הפלילי לתחום האזרחי התשובה היא קודם כל באמת מורכבת. מדובר על מקרים שיכולים להיפטר באופן אחד ויכולים ללכת לכיוון אחר לגמרי באותה הקלות. בכל זאת, על אף המורכבות, למערכת המשפט יש את הדרכים להבחין בין אלו לאלו ובכך יעסוק המאמר שלנו היום.

איך מגדירים אלימות

עבודה של עורך דין אלימות במשפחה היא לתת מענה מקצועי על כל מקרה של אלימות במשפחה כמובן. אלא שקיים הבדל, גם בפני החוק וגם בעין של אדם לא מקצועי, בין סוגים שונים של ‘אלימות’. אלימות מילולית למשל היא אלימות לכל דבר והנזקים שלה איומים אבל זו לא עילה ליציאה לתהליך פלילי. במקרה הזה למשל המענה יהיה מענה אזרחי, כלומר סיום הקשר בין השניים על ידי יצירה של הסכם זה או אחר על ידי עורכי דין העוסקים בענייני משפחה. 

מתי יכנס עורך דין פלילי לתמונה

עורך דין פלילי מומחה יכנס לתמונה כאשר העברות אותן ביצע הנאשם הן עברות שמוגדרות ‘פליליות’. כלומר, בהליך גירושין רגיל אנחנו לא נכנסים לאיזור של המשפט הפלילי כלל, בסך הכל מדובר על יצירה של הסכם בין שני צדדים שבחלקים מסוימים מסכימים יותר ובחלקים אחרים מסכימים פחות. אבל, כאשר אחד מבני הזוג או במקרים אחרים חלילה, אחד ההורים, מבצע פעולות מנוגדות לחוק, אז המשפט הופך משפט פלילי. 

אלימות מילולית כאמור, היא לא עבירה על החוק בהכרח. אבל לעומת זאת פגיעות מיניות, תקיפה פיזית ועוד, אלו מעשים פליליים, מעשים המנוגדים לחוקי המדינה ודורשים העמדה לדין פלילי. אלו המקרים בהם התפקיד של עורך דין פלילי יתפוס נפח משמעותי יותר שכן תפקידו יהיה לגשר בין המקרים שהתרחשו בשטח ובין החוק היבש על מנת ליצור כתב אישום שישמש את התובע או התובעת בבית המשפט. 

מקרים של אלימות במשפחה נבחנים בקפדנות

כאשר מדובר על הליך משפטי הנוגע לתחום של אלימות במשפחה, על הצדדים להכיר בכך שמדובר על תהליך מורכב שיכול להמשך לאורך תקופה ארוכה. האתגר הגדול של מערכת המשפט במקרים הללו הוא המחסור בעדויות מצד גורם שלישי, שכן לרוב, מקרים של אלימות במשפחה מתרחשים בחדרי חדרים וקשה להגיד מי דובר אמת.

לא תמיד חייבים להחליט מראש 

לא תמיד האזרח הפשוט יודע להגיד מי איש המקצוע אותו הוא מחפש. שכן באמת אנחנו יכולים לראות כי קיים גבול דק בין עורכי דין העוסקים באלימות בתוך המשפחה ובין עורכי דין הבקיאים בדין הפלילי. לכן, ההמלצה היא פשוט להתחיל בתהליך ולסמוך על עורך הדין שיעזור לכם להבין לאן ממשיכים מכאן. 

כתובתינו
מגדל בסר 3, קומה 35, רח’ מצדה 9, בני ברק
03-609-6467
או התקשרו לנייד: 050-7637376
פקס
1533-6096467
דואר אלקטרוני
office@acs-law.co.il
2022 © כל הזכויות שמורות

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות חייגו 03-6096467

או שלחו פרטים ואנו נחזור אליכם