אלימות במשפחה בתקופת קורונה

25 נובמבר 2020

צו למניעת הטרדה מאיימת

למשבר הקורונה פנים רבות והשלכותיו חולשות על כל תחומי החיים. לצד המשבר הבריאותי העמוק והקשיים הכלכליים הנגררים עקב הגבלות הריחוק החברתי, המשבר טומן בחובו גם ביטוי משפטי. מאז פרוץ המשבר, אירועי האלימות בתוך המשפחה נתונים בעלייה חדה. הפניות אל מרכזי הסיוע המציעים ייצוג מטעם משרד המשפטים ואל מוקדי עמותות הנשים הגיעו לשיאים חדשים וגם משטרת ישראל מוצפת בתלונות חדשות באופן חסר תקדים. 

גילויי אלימות בתוך התא המשפחתי מהווים מגיפה בשיעורים הולכים וגוברים בשנים האחרונות ומאמצים רבים נעשים על מנת למגר אותו. כעת, המשבר הנוכחי מזין מגמה זו ומהווה גורם נוסף לערעור המרקם החברתי בצל משבר הבריאות בו אנו נתונים.

מהו הקשר בין המשבר הנוכחי ובין העלייה במקרי האלימות?

על פניו, הקשר בין משבר הבריאות הנוכחי ובין העלייה באירועי האלימות אינו ברור מאליו. עם זאת, כאשר מספר התלונות במשטרה יותר ממכפיל את עצמו בחודשים ספורים, הדבר אומר דרשני. אם נתבונן לעומק בגורמי הפשיעה המרכזיים, אמנם, התופעה עשויה לקבל פשר.

מן המפורסמות היא כי שיעור הפשע במדינה עולה באופן משמעותי בתקופות משבר, בעיקר בפשעים האלימים. בכל משבר אחר, בעל אופי שונה, היינו עדים לעלייה חדה בעבירות תקיפה וגניבה במרחב הציבורי. משבר הקורונה, אמנם, טומן בחובו מאפיינים ייחודיים שמשנים גם את אופייה של העלייה בפשיעה. בתקופה זו, התכנסויות ציבוריות הן נדירות ומועטות ומטבע הדברים, גם ההזדמנות לפשיעה במרחב הציבורי מתמעטת. האלימות שאינה מוצאת לה נמען, זולגת אל התא המשפחתי וגורמת לעלייה החדה בתופעה הרחבה ממילא.

ייצוג משפטי הוא קריטי למיצוי הדין

לעתים קרובות משהיינו רוצים להאמין, אירועי אלימות במשפחה ניחנים באוזלת יד מקוממת וברפיון. ייצוג נפגעי עבירה על ידי עורך דין מקצועי עשוי לעשות הבדל משמעותי ולסייע לך למצות את כל זכויותיך בהליך. בין אם נדרש צו הגנה או הרחקה, או כדי לוודא שהעבריין ייענש בחומרה, ייצוג על ידי עורך דין המתמחה בעבירות אלו יקדם את האינטרסים שלך באורח מקצועי ויעמיד לרשותך את כל הניסיון והבקיאות בתחום המשפטי על מנת להבטיח כי הצדק ייעשה.

מתחם הענישה מחמיר במיוחד

המגמה ההולכת וגוברת מעוררת תמיהה של ממש לאור העובדה כי מערכת המשפט רואה עבירות אלו בחומרה רבה וקובעת מתחם ענישה גבוה בהרבה מאשר בעבירות אלימות אחרות. עבור עבירת אלימות בתוך המשפחה אשר יש בהן חבלה, עשוי להיות נידון הנאשם לעד שש שנות מאסר בפועל, בעוד שעל אותה עבירה ממש נגד אדם מחוץ למשפחה, יוחל עונש של שלוש שנים בלבד. לעתים קרובות, אמנם, זוכים נאשמים אלו ליד רכה מבית המשפט, ובמקרים רבים אחרים בוחרת הפרקליטות לסגור את התיקים ללא הגשת כתב אישום. 

על מנת לשמר את ההרתעה שבענישה, חשוב שיעמוד לרשותך עו”ד בעל ניסיון שיסייע לך להציג את טיעוניך ולעמוד על המשמר כדי לוודא שהדין ימוצה עם הנאשם.

כתובתינו
מגדל בסר 3, קומה 35, רח’ מצדה 9, בני ברק
03-609-6467
או התקשרו לנייד: 050-7637376
פקס
1533-6096467
דואר אלקטרוני
office@acs-law.co.il
2022 © כל הזכויות שמורות

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות חייגו 03-6096467

או שלחו פרטים ואנו נחזור אליכם