עבירות פליליות הקשורות לדיני מיסים

23 ספטמבר 2021

lawyer

בשנים האחרונות מככבות בכותרות פרשיות מס מסוגים שונים, החל מסלבריטאים שנחשדו בהעלמת והשתמטות במס ועד בכירים שנחשדו בעבירות הלבנת הון.
עבירה על חוקי המס של המדינה עשויה לעלות ביוקר לעבריינים: קנסות כבדים, פיצויים ואף ריצוי מאס בפועל. יש לדעת ממה להיזהר ומול מה עומדים במידה ויש צורך בייצוג משפטי בחקירות מס פליליות.

מה ההבדל בין עבירה מהותית לעבירה טכנית?

נתחיל ברקע התיאורטי: נהוג לסווג את עבירות המס לשני סוגים מרכזיים: עבירות טכניות ועבירות מהותיות. עבירות טכניות הן לרוב עבירות שבוצעו בתום לב ובטעות ולא בכוונת זדון, כמו למשל טעויות בדו”חות המיסוי, עיכוב בהגשת דו”חות בעוד עבירות מהותיות הן עבירות שבוצעו במזיד ובכוונה תחילה מתוך רצון להתחמק ולהשתמט מנטל המס. דוגמת – אי דיווח על חשבונות בנק או נכסים בחו”ל, הסתרת הכנסות, ניהול כוזב של פנקסים ועוד.
למרבה השמחה, עבירות מס טכניות ניתן לעיתים להמיר בתשלום כופר – תשלום המוטל בהליך מנהלי על חשוד בהשתמטות ממס, על פי בקשתו של החשוד, בהתאם להחלטתה של ועדה המיועדת לכך. למעשה, על פי החוק, העונש על עבירה טכנית הוא עד שנה מאסר לכל היותר ובמרבית המקרים עבירות מס טכניות אינן מסתכמות בכלל ההליך פלילי אלא בתשלום קנסות.
בניגוד לעבירות מסוג זה, עבירות מהותיות נחשבות לעבירות פלילית ועל מנת להפחית מחומרת העונש או להימנע מהליכים פליליים, יש לפנות לייעוץ של עורך דין פלילי ולבחון מה ניתן לעשות במצב מורכב ומסובך מעין זה. המאבק

בהלבנת הון והחמרה בענישה

חשוב לדעת שבשנים האחרונות ניכרת הגברת האכיפה של רשות המיסים בעיקר כחלק מהמאבק בהלבנת הון בכפוף לחוק איסור הלבנת הון שנת 2000, שנועד לייצר מאבק בפשיעה ובטרור ולאתר כספים אשר מטרתם לטשטש את מקורם וייעודם. עברייני הלבנת הון מסווים את מקור ותנועות הכספים, מייחסים אותם כביכול לעסק לגיטימי או חברת קש כשהכספים ברוב המקרים מועברים למטרות לא חוקיות – סמים, זנות, טרור.

רשות המיסים יחד עם משרד המשפטים פועלת לאיתור הלבנות הון ומניעתן כשמדובר בעבירה פלילית עם עונשי מאסר מחמירים, שיכולים להגיע עד 15 שנה וקנסות כבדים.
רשות המיסים משתמשת באמצעי הרתעה שונים ללכידת עברייני מיסים והלבנת הון, לרבות הפעלת קו הצדק. מפסקי דין של השנים האחרונות ניתן להסיק גם שחלה החמרה בענישה על עבירות מס. לכן, חשוב מאוד להבין מה נחשבת עבירת מס פלילית וכיצד ניתן להימנע מביצועה או מה ניתן לעשות במידה ובוצעה עבירת מס. 

מהן עבירות מס צווארון לבן ומה עושים אם נתפסים?

עבירת מס יכולה להיות עבירת מס שקשורה להתנהלות שגויה כמו השתמטות מדיווח על הכנסות וישנם מקרים שונים של עבירות צווארון לבן, עבירה פלילית שמיוחסת לעובדים בכירים ומנהלים. בניגוד לעברות צווארון כחול – עבירות “קלאסיות” כמו שוד, הרי שעבירות צווארון לבן הן עבירות בעלות אוריינטציה כלכלית ופיננסית כמו גניבה של כספי חברה, זיוף או השמדת מסמכים, הונאות, טיוח עבירות, לקיחת שוחד, העלמת מס וכדומה.
עבירות צווארון לבן הן עבירות פליליות אשר יכולות להסתיים בקנסות גבוהים ובריצוי מאסר, אישום פלילי המהווה “כתם” לכל החיים. עם זאת, גזר הדין תלוי בגורמים רבים לרבות עברו הפלילי של הנאשם, חומרת וסוג העבירה.
חוששים לבצע טעות הרת גדול בענייני מיסים? חשודים בעבירת מס? חשוב מאוד להתייעץ עם עו”ד המתמחה בדיני מיסים ובמיוחד הלבנת הון ומיסוי פלילי. מומלץ עו”ד בעל ידע, ניסיון והוכחות בשטח בתיקים אחרים, שיוכל לסייע לכם להתנהל נכון בתהליכים מנהליים ופליליים.

כתובתינו
מגדל בסר 3, קומה 35, רח’ מצדה 9, בני ברק
03-609-6467
או התקשרו לנייד: 050-7637376
פקס
1533-6096467
דואר אלקטרוני
office@acs-law.co.il
2022 © כל הזכויות שמורות

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות חייגו 03-6096467

או שלחו פרטים ואנו נחזור אליכם