התנהלות במקרים של חקירות מע”מ 

22 אוקטובר 2021

חוקר פרטי בשירות עוד פלילי

חקירות מע”מ 

גורמים פליליים רבים מנסים פעם אחר פעם להרוויח כספים באמצעות מע”מ וזאת על ידי הגשת דוחות חודשיים או דו חודשיים שהם כוזבים. בדרך זו הם מבקשים לנכות מס תשומות שהוא לא אמיתי וכך ליהנות מהחזרי מע”מ. בשנים האחרונות משרדי מע”מ ואגף חקירות מע”מ, שינו את שיטות העבודה וזאת כדי לצמצם באופן ניכר את האופציה של הגורמים הללו, לבצע את הקיזוזים הללו שאינם נכונים. בנוסף לכך הם משתמשים לא אחת בהנפקת חשבוניות פיקטיביות על עבודות שלא בוצעו ובדרך זו מדווחים על פעילות עסקית לכאורה. ברוב המשרדים לראיית חשבון ולייעוץ מס, משדרים את דוחות המע”מ באמצעות מערך המייצגים. הקבצים שמועברים למשרדי מע”מ כוללים את הפירוט של כל העסקאות שבוצעו עם כל המידע כמו הסכומים הכספיים של כל אחת מהעסקאות, מספר עוסק במע”מ של העוסק מורשה או של החברה הפרטית / ציבורית, או מספר איחוד העוסקים.  אנו ממליצים לכם להיוועץ עם עו”ד פלילי כדאי לדעת את דרכי הפעולה הנכונות ביותר עבורכם!

הפקידים במשרדי מע”מ מגלים ערנות למקרים שבהם יש דרישה חוזרת או חד פעמית לקבלת החזרי מע”מ ובמיוחד כשמדובר בסכומים כספיים גדולים. במקרים הללו נציגי מע”מ מבצעים הצלבת מידע מול הנתונים אשר שודרו בקבצים וזאת כדי לוודא שגם הצד השני דיווח על העסקה הספציפית. כך הם בודקים את כל החשבוניות ואם עולה חשד שיש כאן מעשה מרמה, מתחיל הליך של חקירה סמויה לאור הדיווח הכוזב שבוצע. במהלך חקירות מע”מ פועלים החוקרים על פי התוכניות המסודרות של ניהול ידע בארגונים שהוכנו לאורך השנים האחרונות ועל פיהם הם מבצעים צעד אחר צעד כדי להבין באופן מדויק כיצד פועלים הגורמים הללו. רק לאחר שיש בידיהם את כל הנתונים החקירה הופכת לחקירה גלויה. 

חקירות מע”מ במשטרה 

בשלב ראשון יחידת החקירות שמורכבת מאנשי משטרה, מזמנת את הגורם המדווח למע”מ לחקירה במטה המשטרה, בדרך כלל מדובר ביחידת להב 433 בלוד. בטרם ההגעה של איש העסקים ליחידה זו מומלץ שיתייעץ עם עו”ד פלילי כדי לדעת כיצד להתנהל בחקירה קשה זו. הוא מקבל הנחיות כיצד להתנהל בחקירה זו, כיוון שיש דברים שאם יאמר אותם, הם עלולים להזיק לו מאד. 

יש מקרים שבהם לאור חקירות מע”מ די ברור שאיש עסקים מסוים ביצע עבירות חמורות ולכן הנציגים מגיעים למשרדו, מחרימים את המחשבים ואת ספרי החשבונות וזאת כדי לבצע בדיקה מעמיקה של ההתנהלות הפיננסית. 

סיוע של עו”ד מיסים 

עו”ד פלילי שעוסק בתחום המיסים מכיר את המקרים הללו על כל הרבדים שלהם בוחן כל מקרה לגופו ובהתאם לכך הוא מעניק הנחיות מתאימות ללקוח שלו. שיטות החקירה של חוקי מע”מ אינן פשוטות ובמקרים רבים, אם העוסק אכן ביצע עבירות מהותיות הדבר מוביל לכתב אישום.

משפטים בנושא חוק מע”מ 

העונשים בגין עבירות מס לאחר חקירות מע”מ הן חמורות וניתנות ביחס ישר לחומרת המקרה. קיימים קנסות בסכומים גבוהים וגם עונש מאסר אשר נע בין 7-5 שנים על פי החלטת בית המשפט.

 

כתובתינו
מגדל בסר 3, קומה 35, רח’ מצדה 9, בני ברק
03-609-6467
או התקשרו לנייד: 050-7637376
פקס
1533-6096467
דואר אלקטרוני
office@acs-law.co.il
2022 © כל הזכויות שמורות

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות חייגו 03-6096467

או שלחו פרטים ואנו נחזור אליכם