מעשי נוכלות בתחום המקרקעין 

26 אוקטובר 2021

עורך דין דיני עבודה

מעשי נוכלות 

מעשי נוכלות רבים מתבצעים במסגרת פעולות מרמה והונאה של עבריינים מתוחכמים שמנצלים נישות ופתחים מסוימים בחוק, לטובתם האישית ולמען עשיית רווחים קלים. לאור העובדה שנכס כמו בית פרטי או דירה בכל מקום בארץ, אך בעיקר בערים מסוימות הם בעלי ערך כספי גבוה ביותר, הם עושים כל שניתן כדי לבצע עסקאות מסוג זה עבור נכסים שאינם שייכים להם ולגרוף את כל הממון לרווחתם האישית. בין המקרים שהתגלו בשנים האחרונות, היו מצבים שבהם אדם פרסם מודעה באתרי האינטרנט שעוסקים במכירה של נכסים לגבי נכס ספציפי. למתעניינים שהגיעו לראות את הדירה או את הבית, הוא סיפר שהוא הבעלים היחיד של הנכס והוא מעוניין למכור אותו באופן מידי. בדרך כלל הוא מציע אותו במחיר נמוך יחסית ממחיר השוק ומספר סיפורים על נסיעה לחו”ל או כל סיבה אחרת שבגללה הוא מבקש לבצע עסקה מהירה. מומלץ לפנות לייעוץ עם עורך דין פלילי.

יש קונים פוטנציאלים שמיד מעבירים לו חלק מהתשלום כדמי רצינות או חותמים אתו על זיכרון דברים כדי לקדם את התהליך, אף על פי שזיכרון דברים הוא מסמך מחייב בדיוק חוזה ולכן בשנים האחרונות נמנעים מלחתום עליו,  אלא אם כתוב עליו באותיות גדולות שמדובר במסמך לצרכי משא ומתן בלבד. המטרה של האנשים שמבצעים מעשי נוכלות הוא למכור את הדירה ללא מעורבות של עורך דין מקרקעין וכך העסקה המפוקפקת לא תתגלה. אדם זה מודע לעובדה שהוא אמור לשלם מס שבח על הדירה אך הוא מתחמק מכך, כיוון שאין מדובר על נכס שרשום על שמו. 

גילוי של מעשי נוכלות 

רוב הלקוחות אינם רוכשים נכס ללא מעורבות של עורך דין מקרקעין שבקיא בכל מה שקשור לעסקאות נדל”ן ולכן כבר בבדיקה הראשונית כשהוא בודק את נסח הטאבו של הנכס הוא מגלה שמדובר באופציה של מעשי נוכלות. יכול להיות שהנכס הוא כלל לא שלו, או שמדובר בנכס שכבר נמכר ולכן יש עליו הערת אזהרה והוא ניסה למכור אותו שוב. יש מקרים שיש בעלי זכויות על הדירה, עיקולים ושעבודים שקיימים על הדירה והוא לא עדכן על כך את הקונה. 

התנהלות מול עברייני מקרקעין 

לאור הגילויים הללו, עורך דין מקרקעין מפנה את הלקוח לעורך דין פלילי שיפעל בנושא זה באמצעות משטרת ישראל והפרקליטות וזאת לצורך הוצאת כתב אישום על פי פרטי המקרה. 

המקרים הללו הם סבוכים ומורכבים ולכן עורך הדין הפלילי בודק כל מקרה מסוג זה באופן מעמיק כדי למצות את הדין, במיוחד אם הלקוח שלו כבר העביר כספים לנוכל ובמצב הנתון הסיכוי שהוא יקבל את הכספים בחזרה הוא קלוש. 

בית המשפט בוחן את מעשי מרמה והונאה על פי אופי הפעילות של הנוכל, רמת הפגיעה של הלקוח ונסיבות המקרה. בהתאם לכך אם ייקבע שאדם זה אכן ביצע את העבירות המיוחסות לו הוא עלול לקבל מאסר לתקופות שונות וקנסות כבדים.

כתובתינו
מגדל בסר 3, קומה 35, רח’ מצדה 9, בני ברק
03-609-6467
או התקשרו לנייד: 050-7637376
פקס
1533-6096467
דואר אלקטרוני
office@acs-law.co.il
2022 © כל הזכויות שמורות

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות חייגו 03-6096467

או שלחו פרטים ואנו נחזור אליכם