חוקר פרטי יכול לסייע בהגנה משפטית פלילית?

21 ספטמבר 2020

חוקר פרטי בשירות עוד פלילי

לאור העובדה שמדובר בענף המשיק לתחום אכיפת החוק ומערכת המשפט, חוקרים פרטיים אכן עובדים בשיתוף עם משרדי עריכת דין שונים, ומסייעים ביצירת קו הגנה משפטי אסטרטגי תוך גיבוש ראיות קבילות בבית המשפט.

אולם דווקא כאשר מדובר בדין הפלילי, הרי שיש להשתמש בשירותי חקירה אם בכלל, באופן מדוד, שקול ונכון. זכרו כי מגבלותיו של החוק הישראלי אינן פוסחות גם על משרדי חקירה, וגיבוש ראיות באופן שאיננו עומד בקנה מידה עם החוק, עלול או שלא להיות קביל בבית המשפט או לחילופין להתפרש כשיבוש הליכי חקירה אשר ייפגעו בהגנה המשפטית.

גיבוש עדים מטעם ההגנה

באם וישנו הליך פלילי שנפתח כנגדכם, הקפידו שלא לנקוט בצעדים עצמאיים שונים לרבות שכירת שירותיו של חוקר פרטי או משרד חקירות כזה או אחר. החלטה שכזו, באם ותידרש, תגיע מטעם עורך הדין המייצג אתכם.

היבט אחד ובו ייתכן ואכן שכירת שירותי חקירה יהיו לעזר היא בגיבוש עדים שיאפשרו לנסגר על מעשיו של הנאשם בבית המשפט. חשוב לדעת כי הסנגור איננו מחויב ליידע את התובע בכך שהוא גיבש לצדו שורה של עדי מפתח חשובים, וכך מוטיב ההפתעה וכן חוזקם של העדים, יכול בהחלט לסייע בגיבוש קו הגנה נכון שיפריך או לכל הפחות יפחית את החשדות המיוחסים לנאשם.

עבירות צווארון לבן

אם ננסה להקביל את תחום עבירות הצווארון הלבן, קרי עבירות כלכליות, אל עבר תחום עיסוקם של משרדי חקירה, אז הרי שישנם חוקרים המיומנים בביצוע חקירות ככליות פיננסיות.

מנעד העבירות הפליליות אשר ניתן לייחס אותן מתוך ההיבט הכלכלי הוא רחב, והן יכולות לנוע בין עבירות שנועדו להסתיר הכנסות מטעם המדינה וכך להעלים מס או לחילופין עבירות שמטרתן הייתה לבצע הונאה, דוגמת מעילת ענק מגוף פיננסי.

דווקא כדי להפריך את החשדות המיוחסים לנאשם או כדי להחליש את חוזקתן, הרי שניתן לשכור שירותים חיצוניים שיבצעו חקירה כלכלית מקיפה. קו הגנתי שכזה ניתן להדגים על גוף פיננסי מסוים ובו עובד נאשם בביצוע עבירה. תעלה השאלה שמא העובד פעל בהנחיותיו של הגוף בו פעל ולא היה מודע לעבירה הפלילית שהוא מבצע. מיפוי כלכלי מקיף של פעילות אותו הגוף, יכולה בהחלט להעלות שאלות קריטיות לאורכו של המשפט.

אין לבצע מעקבים

מעקבים הם אמצעי מאוד יעיל בביצוע חקירות, אך כאשר מדובר ביצירת קו הגנה משפטי בהיבט הפלילי, הרי שהם עלולים להיחשב כשיבוש הליכי חקירה.

מוטב יהיה שלא לבצע מהלך שכזה וכל שכן על עדים מטעם התביעה. ביצוע פעולה שכזו באם ותתגלה, עלולה להיחשב כהצקה לעד, ומשם לפעול לרעת הנאשם.

איסוף ראיות מן השטח

מנגד, כן ניתן להתחקות אחר המקומות בהם התחוללו האירועים שהובילו להגשת כתב האישום. כך לדוגמה, נסיבות מעורבות בתקרית אלימה יכולות להתברר באופן נהיר יותר, כאשר נאספים חומרים תיעודיים ממצלמות אבטחה שהיו בקרבת המקום דוגמת חנויות ומרכזים מסחריים. יצוין כי דוגמה זו הינה קלושה שכן מרבית הסיכויים וגורמי אכיפת החוק כבר עשו זאת במסגרת עבודתם. 

סיכום דבר

דוגמאות אלו נועדו להראות את הקשר המסוים שקיים בין משרדי עורכי דין פליליים לבין חוקרים. יצוין שקיימת רגישות גבוהה באשר לשימוש בשירותים מסוג זה, ואל לכם לבצע מהלכים שכאלו באופן עצמאי. הקפידו להתייעץ עם עורך דינכם והשאירו לו את שיקול הדעת בנושא.

כתובתינו
מגדל בסר 3, קומה 35, רח’ מצדה 9, בני ברק
03-609-6467
או התקשרו לנייד: 050-7637376
פקס
1533-6096467
דואר אלקטרוני
office@acs-law.co.il
2022 © כל הזכויות שמורות

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות חייגו 03-6096467

או שלחו פרטים ואנו נחזור אליכם