שכר טרחה של עורך דין ממה הוא מורכב

14 נובמבר 2019

עו"ד פלילי

כל לקוח אשר מבקש לשכור עורך דין, יכול לצפות לדרישות תשלום שונות מצידו. ישנם עורכי דין שדורשים תשלום מראש על עבודתם, אחרים קובעים שהשכר יגולם על פי מאפיינים שונים, בהתאם לתמחור שהם מספקים ללקוחות שלהם או בהתאם לסוג התיק, ישנם גם עורכי דין שלא דורשים שכר ספציפי אלא אחוז מסוים מגובה הכסף שאמור הלקוח לקבל בסיום התהליך, אם נניח מדובר על משפט פיצויים או משפט ירושה וכדומה.

אך ישנם היבטים נוספים הקשורים לתחום השכר שצריכים להיות מוגדרים בין עורך דין לבין הלקוח שלו. למשל, שכר טרחה. עורכי דין גובים שכר טרחה על עצם העובדה שהם עובדים עבור הלקוח. מעבר לכך, הם יגבו סכומים נוספים בהתאם למאפיינים שונים הקשורים לתיק ולאופי העבודה שלהם עבור הלקוחות שלהם.

מה זה שכר טרחה וכיצד הוא נקבע?

לפני שנסביר מה זה בדיוק שכר טרחה, צריך לציין שתי נקודות. ראשית, כל עורך דין גובה אותו באופן כזה או אחר. למשל, אם חייל בקבע או בסדיר מחליט לשכור את שירותיו של עורך דין צבאי, הרי שהוא יכול לצפות שייגבה ממנו שכר טרחה מסוים. זה יהיה שונה מעורך דין לעורך דין, אך בסופו של דבר, כל אחד גובה אותו.

שנית, עורך דין צבאי או כל עורך דין אחר, ירצה לעשות הסכם עם הלקוח שלו, בו הוא ינסח מה יהיה גובה שכר הטרחה, על מה הוא משולם, מה יהיו התוספות השונות שיתלוו לשכר זה, כמה יידרש הלקוח לשלם לו במקרה שהוא מבקש ממנו להפסיק לייצג אותו ועוד. בעיקרון הסכם שכר טרחה, באופן טבעי, נכתב ונחתם לפני שמתחילים את הקשר העסקי בין הצדדים.

ישנן דרכים שונות כיצד לקבוע מה יהיה שכר טרחה. אופציה אחת היא לשלם סכום גלובלי קבוע. מבלי להתחשב בשעות העבודה של עורך הדין. אופציה שנייה היא על בסיס כמות השעות המושקעות בתיק מצידו של עורך הדין, אופציה שלישית, היא על פי תוצאות התיק. כאן הכוונה, אחוז מסוים מסכום הפיצוי שיקבל הלקוח.

חשוב להבהיר, במקרה של עורך דין צבאי או עורך דין פלילי, זה בעייתי מאוד להתנות את שכר הטרחה בתוצאות התיק ולכן, הרבה פעמים זה נקבע על האופציות השונות שהן הרבה יותר ריאליות ונכונות למקרים אלו.

איך נכון לעשות זאת?

על פניו, בכל אחד מהמקרים יש הימור מסוים לשני הצדדים. לא משנה אם מדובר בשכר טרחה מותנה או שכר טרחה על בסיס כמות שעות ובוודאי בשכר טרחה גלובלי. בכל אחד מהמקרים יכול להיות שהתיק יהיה מצומצם באופן דרמטי, ואז הלקוח עלול לשלם הרבה או להיפך, התיק יהיה משמעותי ואז שכר הטרחה לא יגלם את ההשקעה של עורך הדין בתיק.

לכן חשוב לבחון את התיק וזמן ההשקעה בו, בשביל להגיע בסופו של דבר להחלטה איך בדיוק לגלם את זה מבחינת השקעה כספית. בצורה כזו יהיה קל יותר להחליט, מה יהיה הסכום שיידרש הלקוח לשלם כשכר טרחה לעורך הדין שלו.

כתובתינו
מגדל בסר 3, קומה 35, רח’ מצדה 9, בני ברק
03-609-6467
או התקשרו לנייד: 050-7637376
פקס
1533-6096467
דואר אלקטרוני
office@acs-law.co.il
2022 © כל הזכויות שמורות

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות חייגו 03-6096467

או שלחו פרטים ואנו נחזור אליכם