חוקר פרטי בשירות עו”ד פלילי – הם זה אפשרי?

13 ינואר 2020

חוקר פרטי בשירות עוד פלילי

מצפייה בסדרות טלוויזיוניות כאלו ואחרות, ניתן כמעט ולהאמין כי עבודתם של עורכי הדין משתלבת כמו כפפה על היד בכל מה שנוגע לענף החקירות. ועם זאת, רחוקה המציאות מלהיות כה מרתקת כפי שרבים נוטים לחשוב.

בתחום עריכת הדין אכן ישנם תיקים בהם שימוש בשירותיו של חוקר פרטי יכולים לפעול לטובת הקו המשפטי וכחלק קטן מתוך אסטרטגיה כוללת. אז מתי והיכן אנו יכולים להזדקק לחוקר פרטי במהלך תיק פלילי? להלן מספר היבטים שיש להביא בחשבון.

בילוש אחר עד תביעה – מוטב לקחת צעד אחורה

בישראל נתוני ההרשעה הם עגומים ואף מבישים. 99% הרשעה, זהו הנתון שעמו מדינת ישראל ‘מתהדרת’ בשנת 2020, אחוז שלא יעלה על הדעת במדינה מערבית מתוקנת.

לאור זאת, אחת מן הדרכים היעילות ביותר שבאמצעותן ניתן להביא לזיכויו המוחלט של הנאשם, היא עם ערעור הגורמים שהובילו לכתב האישום מלכתחילה או הוכחה כי גיבוש הראיות כנגד הנאשם נעשה שלא כדין ובאופן אשר מוטב למדינה לסגור את התיק.

בילוש אחר עד יכול להישמע כמו סיבה מצוינת להיעזרות בחוקר פרטי, ועם זאת בפועל ישנה בעייתיות שכן על-פי החוק, פעולה שכזו כנגד עדי תביעה יכולה להוות שיבוש מהלכי משפט.

איסוף ראיות – אפשרות נכונה בעתות מסוימות

מנגד, עורך דין פלילי בהחלט יכול להיעזר בשירותיו של חוקר כאשר הוא נוכח לגלות כי הוא איננו מוצא די ראיות המוכיחות את טענותיו בדבר חפותו של הנאשם.

במקרים שכאלו, חוקר פרטי יכול לסייע בחיפוש אחר צילומים שנערכו באותו האזור, איסוף עדים ומציאת הוכחות אשר מראות כי לסיפור ישנו צד אחר ושונה בתכלית מאשר זה שמוצג על-ידי התביעה.

חשוב לציין כי כלל הפעולות אשר נערכות על-ידי חוקרים פרטיים מחויבות בשמירה על חוקי מדינת ישראל, ועל-כן לעתים קרובות, אין החוקר ימצא ראיה שפוספסה על-ידי הגורמים המשטרתיים. ועם זאת, בעתות מסוימות בהן ניכרת סוגיה בעייתית בתיק, זוהי בהחלט פעולה שניתן לשקול אותה.

חקירות כלכליות בעלות היבט פלילי

חקירות אינן סובבות רק אחרי בגידות או מעשים פליליים אלימים. ישנן גם חקירות המצריכות ידע פיננסי, וזאת כדי לבצע חקירות כלכליות בנושאים דוגמת מעילה, הונאות נדל”ן והסתרת רכוש.

אם וכאשר לקוח המיוצג על-ידי עו”ד פלילי, מצא עצמו תחת כתב אישום בנושא פיננסי, הרי ששכירת חוקר פרטי יכולה להוות אמצעי להוכחת חפותו של הנאשם.

ועם זאת, יצוין כי בענף הפלילים, להבדיל מענפים משפטיים רבים נוספים, קלושים הסיכויים שבהם באמת יתברר צורך אמתי בחוקר פרטי.

מתגברים כנגדכם חשדות בביצוע עבירה פלילית? מוטב שתשאירו את העבודה לעורך דין פלילי מנוסה אשר יבחן את הנושא, ויתווה יחד עמכם את האסטרטגיה המשפטית הנכונה. לפרטים נוספים השאירו פניה באתר או צרו קשר טלפוני לקביעת ייעוץ ראשוני.

כתובתינו
מגדל בסר 3, קומה 35, רח’ מצדה 9, בני ברק
03-609-6467
או התקשרו לנייד: 050-7637376
פקס
1533-6096467
דואר אלקטרוני
office@acs-law.co.il
2022 © כל הזכויות שמורות

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות חייגו 03-6096467

או שלחו פרטים ואנו נחזור אליכם