כסף שחור – כסף שאינו מדווח לרשויות המס בהתאם לחוק ולנהלים

14 דצמבר 2020

כסף שחור - כסף שאינו מדווח לרשויות המס

אין ספק שכסף שחור הוא חלק בלתי נפרד ואף משמעותי הקשור לכלכלה הישראלית. מדובר על כסף שאינו מדווח לרשויות המס בהתאם לנהלים והחוקים במדינת ישראל. במרבית המקרים, מדובר על כסף שהתקבל בדרכים לא כשרות כמו, פשיעה או העלמת מס. בשנים האחרונות, ניתן לראות שיש אכיפה והחמרה בעונשים וזאת על מנת שיהיה ניתן להקטין את היקף התופעה, להגדיל את ההכנסות של המדינה מהמיסים ולמנוע שימוש בכסף שלא חוקי/לא מדווח. 

אגב, שימוש בכסף השחור, הוא תופעה ידועה שקיימת לא רק במדינת ישראל אלא בכל העולם. רק בישראל, מדובר על מספר של למעלה מעשרות מיליארדי שקלים. סכום לא מבוטל בכלל.

כסף שחור – תופעה מוכרת לא רק בקרב ארגוני פשיעה אלא גם אצל אנשים נורמטיביים ובעלי עסקים

תסכימו איתנו, שאם הייתם שומעים את המונח "כסף שחור", הייתם בוודאי מייחסים אותו לארגוני פשיעה מאורגנת. אכן, רוב הכסף הזה מגיע מפעילויות לא חוקיות של ארגונים כאלה, אך לא רק. הכסף הזה גם נמצא בשימוש אצל אנשים ובעלי עסקים, שלאו דווקא השיגו אותו מפעילות עבריינית. הרי בגדול, הון שחור, מוגדר כהון שלא דווח לרשויות. על כן, גם בעלי עסקים שמחזיקים כסף מזומן שלא דיווחו עליו בספרי החשבונאות של  העסק ובהתאם לכך נמנעו מתשלום מס, גם הם עוברים על החוק לכל דבר. אגב, אותם בעלי עסקים ינסו להלבין את הכסף המזומן (הכסף השחור) וזאת על ידי קיום של עסקאות שונות והכנסת הכסף למערכת הכלכלית שלהם וכל זאת על מנת שיוכלו להסוות בצורה הטובה ביותר את המקור שלו ובכלל את העובדה שאכן מדובר על כסף שאינו חוקי. 

דוגמאות ופעולות אופייניות לתיקים של כסף שחור והלבנת הון

  • נתינת שירות, קבלת תשלום במזומן ואי הפקת חשבונית או קבלה
  • אי דיווח בתלוש משכורת של העברה של חלק מהמשכורת במזומן
  • נתינת תשלום במזומן על סחורה שנמכרה או שירות שניתן וזאת מבלי שיש מסמך שמתעד את מתן התשלום
  • שכר דירה שמשמש כהכנסה ולא מדווח לרשות המיסים
  • כסף שיש בחשבון בנק בחו"ל ולא מדווח לרשות המיסים
  • גלגול של כספים באמצעות ביצוע המרות מט"ח והעברות בנקאיות
  • שימוש בחברות קש על מנת לבצע עסקאות הקשורות לכסף שחור והלבנת הון

הליך גילוי מרצון

בשנים האחרונות, מדינת ישראל מאפשרת לכל מי שמחזיק כסף שחור, להכשיר אותו בצורה חוקית. כמובן שההליך מיועד למי שיש ברשותו כסף שחור וכזה שהושג באמצעות עבירות מס ולא באמצעות פעילות עבריינית. הליך כזה מוכר גם בשם הליך גילוי מרצון. במסגרת ההליך, אפשר להכשיר כסף וגם נכסים שיש בישראל ובחו"ל ולשלם את המס שצריך בגין אלו וכך להימנע ממצב של הליך פלילי. את הבקשה להליך גילוי מרצון, אפשר להגיש באופן אנונימי.

כתובתינו
מגדל בסר 3, קומה 35, רח’ מצדה 9, בני ברק
03-609-6467
או התקשרו לנייד: 050-7637376
פקס
1533-6096467
דואר אלקטרוני
office@acs-law.co.il
2021 © כל הזכויות שמורות

לקבלת ייעוץ מקצועי ללא התחייבות חייגו 03-6096467

או שלחו פרטים ואנו נחזור אליכם