סיוע משפטי של עורך דין – חקירות כלכליות

 

המונח חקירות כלכליות הוא מונח משפטי, שמורכב משני מרכיבים מרכזיים: חקירות פליליות ועבירות כלכליות. חקירות אלה הן חקירות המתבצעות כנגד אדם או ישות משפטית (חברה בע"מ למשל) סביב עבירות בעלות היבט כלכלי מרכזי. דוגמאות לעבירות כלכליות יכולות לכלול: הלבנת הון, העלמת מס, שוחד, מרמה, הונאה, עבירות על דיני ניירות ערך, חשבוניות פיקטיביות וכדומה. חקירות אלה יכולות להתקיים אל מול אדם בודד, או אל מול ישות משפטית ונושאי המשרה בה, הכל בהתאם לנסיבות המקרה ובהתאם לצורת ההתאגדות המשפטית של הגורם הנחקר.

חקירה כלכלית יכולה להיפתח בשני מצבים מרכזיים:

  • פעילות יזומה של רשויות האכיפה לזיהוי עבירות כלכליות – ביקור פתע של נציגי רשות המיסים בעסק למשל
  • חשיפת דבר עבירה בעקבות מידע מודיעיני המגיע לידי רשויות האכיפה – הלשנה, מידע שנחשף במסגרת תיקים משפטיים אחרים וכדומה

 

חקירה סמויה אל מול חקירה גלויה – שני שלבים בחקירה הכלכלית

 

אלמנט מרכזי וחשוב בביצוע חקירות כלכליות הוא המודיעין. מטרתם של גורמי החקירה היא לאסוף כמה שיותר ראיות איכותיות אודות דבר העבירה, ולשם כך עליהם לפעול בשלבים הראשונים בצורה סמויה וללא ידיעת הנחקר. בהתאם לכך, חקירות כלכליות בנויות בדרך כלל משני שלבים:

  • שלב החקירה הסמויה – איסוף מידע פיננסי מבנקים וגופים אחרים באמצעות צווים משפטיים, ביצוע האזנות סתר, ביצוע מעקבים פיזיים ודיגיטליים באופן סמוי וללא ידיעת הנחקר
  • שלב החקירה הגלויה – על פי שיקול דעתו של הגורם החוקר, מרגע שנאספו מספיק ראיות במסגרת החקירה הסמויה, עוברת החקירה לשלב הגלוי שלה. בשלב זה, מגיעים נציגי החוק אל כלל המעורבים במקרה ומזמנים אותם לחקירה פלילית בו במקום. בשלב זה, ישנה חשיבות רבה לאופן ביצוע התהליך, לגוף עצמו – אם להב 433, יאחב"ל וכו', ובמיוחד לכך שהגורם החוקר יגיע לכל המעורבים בו זמנית, ויחקור את כולם במקביל מבלי שהם יכולים לשוחח זה עם זה ולתאם ביניהם גרסאות. לשלב הראשוני של חקירה זו, שלב העיכוב והחקירה הראשונית, ישנה חשיבות עצומה בקבלת מידע מהנחקרים עצמם.

 

סיוע של שירותי עורך דין

 

אחד המאפיינים ההתנהגותיים שניתן לזהות בקרב נחקרים רבים, הנחשדים בעבירות פליליות, בעיקר בשלבי החקירה הראשוניים, שלבי ההלם וההפנמה, הוא הצורך להוכיח לחוקר ש"אין לי מה להסתיר". החוקר מופיע בפני החשוד בדמות סמכותית ובעלת עוצמה, וההנחה הראשונית של החשוד היא שכדאי מאוד לרצות אותו ולא לפגוע בו. זוהי כמובן הנחה שגויה מיסודה, ועל אף שיש לנהוג בכבוד כלפי הגוף החוקר, ישנה חשיבות קריטית להימנע ממתן כל מידע שהוא לפני התייעצות עם עורך דין פלילי מומחה.

 

חקירה כלכלית

הפללה עצמית – הכלי החזק ביותר שעומד לרשות החוקר

 

בשלבי החקירה הראשוניים, עלול הנחקר לספר דברים שבהם הוא מגלם מידע רב ערך שיכול לשמש נגדו בהמשך ההליך המשפטי, וזאת מבלי שהוא כלל מודע לכך. החוק בישראל מאפשר לכל נחקר להתייעץ עם עורך דין לפני תחילת החקירה, ולא לחינם. וויתור על ייעוץ זה כמוהו כמתן סיוע לחוקר להפליל את הנחקר עצמו. כמו כן, יש לציין שחוקרים מיומנים ינהגו בטקטיקות בינאישיות על מנת ליצור תחושה של אמון מדומה אל מול הנחקר, על מנת להניא אותו מהמחשבה על הצורך בייעוץ משפטי, וחשוב מאוד שהנחקר יהיה מודע לכך שמדובר בטקטיקת חקירה.

 

חד משמעית, אין להתחיל חקירה ללא ייעוץ עורך דין

 

בהתאם לכך, על אף תחושות חוסר הנוחות ועל אף החששות, ההלם והמצב הרגשי הקשה בו נמצא הנחקר, ואולי דווקא בגלל כל אלה, בכל סוג של חקירה פלילית, ובכלל זה גם חקירות כלכליות, חשוב מאוד להימנע מכל שיחה עם הגוף החוקר עד לקבלת ייעוץ עורך דין מתאים.

 

משרד עורכי דין אגמי, כהן, סבג ושות' הוא בעל ניסיון רב בתחומי עבירות הצווארון הלבן ויעניק לכם סיוע וליווי משפטי עד השגת התוצאה הרצויה. לתיאום פגישת היכרות ניתן להתקשר לטלפון 03-6096467