מהי הלבנת הון, ומה מומלץ לעשות על מנת לא להזדקק להליך פלילי ואסור זה כלל?

כיצד בוחרים אנשים שהרוויחו כסף בצורות מפוקפקות להלבין את הונם ולהציג אותו כלגיטימי? אלו מקרי הלבנת הון אירעו בשירות הציבורי? מה מומלץ לעשות אם יש לך חשד שהמעשה הכלכלי הבא שתעשה קשור איכשהו להלבנת הון: למי מומלץ לפנות לסיוע משפטי?

הלבנת הון, כשמה כן היא: היא מיועדת להכשיר הון שחור ובלתי חוקי כהון חוקי ומסווה היטב מפני רשויות החוק. ככל שהמדינה מאפשרת יותר לבנקים להנהיג דיסקרטיות בנקאית לכל לקוח שיש לו חשבון בנק, כך יש לו יותר סיכוי להצליח להלבין הון. ברור שבמדינות המגדירות עצמן כמדינות חוק צריך להיות פיקוח על הבנקים, שבעטיו הם יצוו לדווח לרשויות המס על לקוחות שיש להם כספים שדרך השגתם לא דווחה ולא ידוע כיצד הם השיגו אותם.

money laundering

דוגמאות לתסריטי הלבנת הון

רני (שם בדוי) היה ידוע לרשויות, לרואה החשבון שלו ולכל מי שהוא בא עמו כמגע כלכלי כמעמד ביניים בואכה המעמד העני. רני מעולם לא ניהל עובדים, תמיד עסק בתחום לימודיו והשתכר פרוטות במקרה הרע ושכר של מעמד ביניים במקרים מעט יותר טובים. מצבו הכלכלי הביא את רני להידרדר לפשע והוא החל לסחור בסמים מאחורי עיניהן של הרשויות שלא הצליחו לעקוב אחריו, וכלל לא ידעו על פעילותו. בעסקה האחרונה שלשל רני לכיסו סכום כסף המאפשר לו לקנות דירה של 4-5 חדרים לפחות. רני נשאר לגור בשכירות בדירתו הקטנטנה, ובכך לא הבליט את הכספים: אם היה עובר לצמוד קרקע או דירה בבניינים החדשים באם המושבות – ודאי היה פוקח לרשויות את העיניים שהיו מבקשות לדעת כיצד השיג את הכסף. רני השתמש בכספו כרגיל, נסע לחו"ל מתי שהיה צריך והשתמש בכסף לביטחון כלכלי בלבד. בכך הלבין רני את הונו והפך אותו ללגיטימי כביכול.

דינה (שם בדוי) היא עובדת מדינה. בעבודת המדינה בישראל חל איסור להקים עסק או לעסוק במשלח יד נוסף. דינה לימדה אומנות פלסטית תחת שם בדוי ולא סיפקה קבלות או חשבוניות מס לתלמידיה ותלמידותיה. במקביל, המשיכה דינה לעבוד בעבודה המדינה כרגיל כשלכיסה משולשלים הכנסה לא מדווחת, אשר אם היו מדווחים היא הייתה מוצאת את עצמה מפוטרת משירות המדינה בשל ניגוד עניינים.

רן (שם בדוי) הוא מתכנת הייטק במשרה מלאה, על אף שבעברו היה ידוע כפרפורמר מוכשר: הוא פרש מהשואו ביזנס בשל אילוצי יוקר המחייה. יום אחד אחד המפיקים הגדולים נזכר בימים שהוא הופיע והחליט לקרוא לו לפרויקט חד פעמי ביום העצמאות בו הוא צפוי להיות משולם עשרות עד מאות אלפי שקלים בשל כשרונו הנדיר דאז. רן התנה את השתתפותו בהופעה עם שם במה שהוא יבחר לעצמו ואת העברת הכספים – לחשבון בנק שייפתח כחשבון עסקי עם השם החדש, ללא אספקת קבלה או חשבונית. בכך צבר רן הכנסה חד פעמית של עשרות/מאות אלפי שקלים ללא דיווח.

יצוין כי בשירות הציבורי מתייחס המחוקק למקרים בהם אנשי ציבור שלא ידוע כיצד הם צברו את הונם כמלביני הון, והם מוצאים את עצמם עם כתבי אישום המוגשים נגדם. בשונה מפוליטיקאים שמפרסמים באופן מלא את הרווחים שלהם, אם אחרים צוברים רכוש שעומד בסתירה לדיווחיהם, חל לגביהם חשד.

לאחרונה נכנס לתוקפו התיקון ה-14 לחוק הלבנת הון, קראו

עוד כאן

תסריטי הלבנת הון לא מכוונים

לעתים – האזרח מבצע עבירות העלמת מס גם שלא במודע. לדוגמה, הוא לא בטוח עם אלו מעסיקים צריך לעשות תיאום מס ועם איזה לא, והוא למעשה בוחר להקטין ראש ולשלם כמה שפחות, כאשר בחלק מהמקרים זה גם הדבר שנכון חוקית אך בחלק מהמקרים – לא, ואז זה עלול להיות מוכרז כמעשה הלבנת הון אם רשויות המדינה ישימו יד על מקרה זה.

הגנה משפטית מפני סעיפי הלבנת הון מטעם משרד אגמי כהן, סבג ושות'

המשרד מספק הגנה משפטית ללקוחות שהואשמו בהפרת אמונים מסוג זה בכל הדרגות: החל מדרגות חומרה קלות, שניתן לומר שיש עליהן תום לב, ועד דרגות חומרה גדולות יותר שניכרות כנעשו במתכוון. עו"ד מטעם משרד אגמי כהן, סבג ושות' המומחה בתחום הלבנת הון יבחן את פרטי המקרה ויעשה ככל יכולתו לגיבוש כתב הגנה יציב ויעיל.

למידע על הגנה משפטית מסעיפי הלבנת הון צרו קשר למשרד אגמי כהן, סבג ושות'.